2012: pár spomienok z postapokalyptického sveta

quess who

Na začiatku by som rád povedal toto: všetky spomínané albumy a Epčka som si nelegálne stiahol z internetu. Hudbu mám rád. Náhodné poradie, náhodne vybrané videá, pravopisné chyby. Kto uhádne z ktorého filmu je tento záber, alebo kto ten film režíroval tak niečo vyhrá. Neviem čo, ale niečo vyhrá. Možno už aj vyhral. Odveci? No a čo.

quess who

Spomienky ktoré potešili, ale nevydržia dlho a vyprchajú (dobrá hudba):

Mosca – Eva Mendes

Flying Lotus – Until The Quiet Comes

Brey – Brasil

JJ DOOM – Key to the Kuffs

Four Tet – Pink

Cooly G – Playin Me

Clams Casino – Instrumental Mixtape Vol. 2

Julia Holter – Ekstasis

Young Smoke – Space Zone

Machinedrum – Sacred Frequency

Treba podotknúť, že niektoré z vyššie spomenutých by na mňa asi zanechali aj väčší dojem, avšak nepočul som ich dostatočne a tak bolo ich prijatie vlažnejšie. S časom a pribúdajúcimi vypočutiami si možno niektoré z týchto albumov nájdu cestu bližšie k môjmu srdcu. Uvidíme.

Spomienky ku ktorým sa rád vraciam, zahrejú mi srdce, no raz ostanú odviate vánkom času (vynikajúca hudba):

Teebs – Cecilia Tapes Collection

2562 – Air Jordan

Vynikajúca evolúcia štýlu.

Andy Stott – Luxury Problems

Sklamanie, stále však skvelý album.

Mala – Mala in Cuba

Quakers – Quakers

Mo Kolours – Banana Wine

Daphni – Jialong

Gaslamp Killer – Breakthrough

Falty DL – Hardcourage/ Our House Stabs

My Dry Wet Mess – Stereo Typing

Raime – Quarter Turns Over a Living Line

I:Cube – ‘M’ Megamix

Pre mňa vskutku nečakaná tanečná nálož.

Monolake – Ghosts

Celé v abletone, tuším bez pluginov (asi ako vždy u monolake, ale aj tak)! Vynikajúci sound design!

Machinedrum – SXLND

Spomienky na ktoré nikdy nezabudnem (to najlepšie):

Fiona Apple – The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do

Krásny, očarujúci, nežný, drsný, šialený, moderný, prepracovaný, zmyselný, hlboký a neviem ešte aký album. Moje srdce skáče od radosti keď počujem túto hudbu. A vďaka tomuto albumu som objavil Fionu. Najlepší pesničkársky album roka? Pre mňa určite.

Animal Collective – Honeycomb/Gotham

Ten kto ma dobre pozná vie, že Animal Collective sú mojmu srdcu bližší ako ktokoľvek iný v hudobnom svete. A na tomto singli sa vybrali správnym smerom. Krásne skĺbenie starého a nového. Prístupnosť Merriweather Post Pavillionu a experimentálnosť Strawbery Jamu a ranných albumov fungujú spolu skvele, a mrzí ma, že album Centipede Hz sa neniesol v podobnom duchu. Na druhej strane ma to aj teší, lebo viem, že môžem od chalanov očakávať stále niečo nové. Krásny release, krásne spomienky. Letný večer a tanec v objatí. Lykantropov.

Actress – RIP

Tento album vo mne rástol. Spočiatku som neocenil dramatickú zmenu zvuku a štýlu oproti predošlým Darrenovým albumom. No postupom časom som si uvedomil, že album rozpráva príbeh, koherentný a pátrajúci po niečom ďaleko za ľudskými prežitkami. Čo v elektronickej hudbe nebýva až také bežné. Rozhodne nie také tanečné ako Splashz alebo Hazyville, ale o to pôsobivejšie vo vykreslení atmosféry spirituality a transcendecie. A cez všetko to je to stále album ktorý by sme s troškou nadsázky mohli označiť ako techno. Aspoň miestami no… snáď 😀

Terrence Dixon – From The Far Future Pt.2

Aj napriek obrovskej kvalite nového počinu od Actress, From The Far Future Pt. 2 od Terrenca Dixona je pre mňa techno albumom roka (možno aj elektronickým albumom roka). Toto je album od Actress ktorý som očakával, ale nedostal som ho, aspoň nie od Actress. Dostal som ho od Terrenca Dixona, človeka od ktorého som to čakal najmenej. Jedna z legiend techna, sa s prvým albumom po siedmich rokoch skutočne pozerá do budúcnosti, ako naznačuje v názve albumu. Geniálna atmosféra, album sa drží jednej nálady, experimentuje so žánrom a zároveň ostáva tak klasický. Museli by ste sa veľmi snažiť aby ste našli lepší techno album z minulého roka. Na tomto je fantastické totiž úplne všetko. Aj cover.

TNGHT – TNGHT

Niečo svieže, nové, farebné, tanečné, úderné, budujúce na hip-hope no neobmedzujúce sa naň, energické, veselé. To dobré z oboch aktérov tejto kolaborácie, Hudsona Mohawka aj Lunice. A pripravené na to, aby do toho niekto zarapoval. Teším sa na album, prípadne ďalší počin týchto dvoch chlapíkov, rečí o kolaborácii s rôznymi rappermi už som počul dosť, tak som teda zvedavý či bude aj ten Kanye :).

Ossie – Ignore EP

Pre mňa možno dancefloorová bomba roka. Oba songy sú skvelé. Zároveň sú dosť odlišné, no majú spoločný obrovský tanečný potenciál. Toto rozhýbe snáď každého.

Burial – Truant + Burial – Kindred + Burial & Four Tet – Nova

Skvelý rok pre Buriala = nádhera pre moje uši. A keď si spomeniem, že som ho zo začiatku zatracoval a nevedel som pochopiť čo sa každému na tom tak páči. Nádherné emócie, je pekné sa v nich utápať. Špeciálne Nova s Kieranom Hebdenom mi hrala zo začiatku roku stále dokola. Ale aj sólo platne posunuli Burialov sound zase o kúsok ďalej, a to sa cení.

 

Karriem Riggins – Alone Together

Pre mňa osobne je toto inštrumentálny hip hop v najlepšej podobe. Berie si mnoho z Dillu, Madliba a pritom prihadzuje dosť svojho aby ostal zaujímavým. Karriem Riggins je pán,  a dúfam, že na jeho ďalší album nebudem čakať tak dlho. Veď toto je vlastne jeho debut, a to je v hudobnom biznise snáď už 20 rokov.

Romare – Meditations On Afrocentrism

Funkčné skĺbenie juku a downtempa nie až tak vzdialeného Nicolasovi Jaarovi alebo dokonca aj Mobymu? Neviem, mne to tak miestami príde. Každopádne pomerne originálne. A ak sa nemýlim tak je to debut!

Ondatrópica ‎– Ondatrópica + Los Míticos Del Ritmo – Los Míticos Del Ritmo

Poznáte ten pocit ked si idete niečo kresliť a pustili by ste si nejakú hudbu aby vás to inšpirovalo a dobre sa vám kreslilo a užili si to a nabilo vás to pozitívnou energiou? Pustite si toto. A pustite si to aj keď nekreslíte, lebo je to super.

Voices From the Lake – Voices From the Lake

Tento album nemá až taký zmysel počúvať inak ako na jedno posedenie a od začiatku až do konca. To je super. A samotná hudba je tiež super. Zmena sa deje tak plynule a prirodzene, že celý album vytvára dojem že sa odohráva v jednom prostredí,  iba sa mení zvuková kulisa, ako  trebárs pri prechádzke prírodou. Okrem tohto môžem ešte povedať, že je to techno album. Techno sa dá.  no bože, tak sa hanbím, no čo 😀

Various – Classic House Grooves: Dope Jams New York City

Takto má vyzerať housový mix/selekcia podľa mojho gusta.

Madlib -Medicine Show no. 13: Black Tape

” Tuším 32 Untitled pesničiek na ktorých sa vystrieda myriáda MCov. Milujem Madliba ” Glasgow Poet -9/10

Andrés – New For U

New for u. Plejáda pocitov a nálad.

Cupp Cave – Retina Waves

Takéto niečo som očakával od nového Stotta. Rozdrtený, rozprášený, zasmušilý (žmurk na vlada :) ) zvuk skĺbený s hudbou hrajúcou na kolotočoch v 80. rokoch. Originálne.

Kto do riti je Glasgow Poet? A čo má tento list do prdele znamenať? Na to vám môžem odpovedať len toto: Magnitúda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *