2017 – Staré albumy

SONY DSC

Podobne ako pri pesničkách, toto sú albumy ktoré nevyšli v roku 2017, ovplyvnili ma a veľmi rád a často som sa k nim tento rok vracal. Neverím moc na zoraďovanie, ale v priebehu vekov som dospel k tomu, že sa to lepšie číta, takže som to zoradil. Ale celé je to o tomto roku, nevravím že tento album je lepší ako nejaký iný, skôr že v roku 2017 som mal k nemu v srdci bližšie – a aj to platí len tak vágne. Všetko sú to fantastické albumy, ktoré odporúčam z hĺbky srdiečka.

 

25. Black Milk — No Poison No Paradise – bandcamp

24. Eminem – The Slim Shady – youtube

23. KMD – Black Bastards – youtube

22. Perfume Advert — Foreverware – bandcamp

21. Demdike Stare – Elemental – soundcloud

20. Carla dal Forno – You know what it’s like – bandcamp

19. Yussef Kamaal — Black Focus – bandcamp

18. Notorious B.I.G. – Ready To Die – youtube

17. NxWorries – Yes Lawd! – bandcamp

16. Skee Mask – Shred – bandcamp

15. Danny Brown – XXX – youtube

14. 2562 – Unbalance – youtube

13. Seekersinternational – Presents the Ragga Preservation Society – bandcamp

12. Al-90 – SCR – bandcamp

11. Viktor Vaughn – Vaudeville Villain – youtube

 

10.  Madvillain – Madvillainy – bandcamp

Ikonický album ktorý redefinoval hiphop ešte pred Donuts od Dillu. Krátke tracky, šialené slovné obraty, experimentálne beaty, skvelý rap. A mne trvalo 13 rokov dokedy som sa k tomuto albumu dostal a dokázal ho poriadne oceniť a napočúvať. Klasika.

 

9. Demdike Stare – Symbiosis – soundcloud

Keby tento album vyjde dnes, stále by mi prišiel ako z budúcnosti. Začiatok jedného z najvplyvnejších elektronických aktov poslednej dekády – ide o masterpiece atmosférickej temnej elektroniky. Nutnosť.

 

8. Death Grips – Exmilitary – youtube

Tak som to konečne pochopil – v roku 2017 som sa rozhodol vyzistiť čo je na tých Death Grips také zaujímavé. A je toho veľa. Naozaj to má niečo z metalu, alebo z punku – ide o také uvoľnenie, keď má chuť človek vnútorne kričať. Na druhej strane ide však aj o inovatívne beaty a trochu iný prístup k rapu, ktorý inšpiroval mnohých umelcov. Už dnes je vidieť vplyv tejto skupiny na celý hiphop.

 

7. Jan Jelinek — Loop-Finding-Jazz-Records – bandcamp

Neskutočný album. Toľko detailu, tak precízny zvuk, mixing a mastering. Dá sa počúvať aj ako podklad k čomukoľvek, alebo len tak počúvať a nič nerobiť. Atmosféra tohoto albumu je dokonalá. Elektronika, ktorá urazí len úplného idiota.

 

6. Frank Ocean – Channel Orange – spotify

Stále sa k tomuto albumu vraciam, a stále si myslím že je tým najlepším čo Frank spravil. Novodobá klasika.

 

5. Luomo – Vocalcity – bandcamp

Housová dokonalosť ktorá nikdy nezostarne. Škoda, že albumov s takýmto zvukom nie je viac, alebo ich aspoň nepoznám.

 

4. MF DOOM – mmm… Food – bandcamp

DOOM má len v tomto rebríčku 4 albumy na ktorých je dominantnou silou. Rok 2017 bol pre mňa hudobne rokom DOOMa, ktorého som počúval viac ako čokoľvek iné. Je to skutočný génius, a toto je jeden z jeho najlepších albumov, a teda aj jeden z najlepších hiphopových albumov všetkých čias.

 

3. Cypres Hill – Cypress Hill – youtube

Tento album je neskutočne kool. Beaty nezostarli o jednu sekundu. Písal sa rok 1991, teda pred Nasom, Snoop Doggom, Mobb Deep, Biggiem . Skutočný triumf  a album ktorý bude fresh aj za 30 rokov. 

 

2. J Dilla – Donuts – bandcamp

Čo povedať. Tento album zmenil svet. A ja som tomu dlho nerozumel. Pochopil som až teraz, a som rád. Pri niektorých trackoch sa derú slzy do očí. Z hľadiska vplyvu a dôležitosti ide o číslo 1 z celého tohto rebríčka. Nechcel som však Dillu dať na prvé miesto, pozná ho a velebí celý svet. Oprávnene. Ďakujem.

 

1. Seekersinternational – LoversDedicationStation

Ostal som zaskočený. Pomaly sa z relatívne nevýrazného albumu stal jeden z najlepších kusov hudby čo som počul za posledné roky. Neviem nakoľko ide o koláž, akú rolu hrajú sample, nakoľko je to mixtape a nakoľko originálna tvorba – a ani ma to nezaujíma. Je to pre mňa radosť. Každá pesnička zahalená dubovým oparom, ma v spároch soundsystému transformuje do inej krajiny, kde prestáva existovať tento svet. Je to nádherná vec, ktorú si budem púšťať dlhé roky, ak nie dokonca života. Palec hore!

 

 

Takže z 25tich, 12 albumov hiphop? Hmmm, mám sa zamyslieť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *