Menej známe seriály, ktoré stoja za vašu pozornosť

Broad city

Seriál je v súčasnosti nesmierne populárne médium. Ja osobne nie som príliš veľký fanúšik, a záplava podobných seriálov ma viacmenej nasiera. Občas sa však podarí nájsť niečo netradičné, klenot ktorý je štruktúrou, humorom, dramaturgiou alebo niečím úplne iným netradičný a unikátny. To je typ seriálov, s ktorými problém nemám a rád si ich pozriem. Áno viem – Narcos, Stranger Things, Breaking Bad, House of Cards, Game of Thrones a iné môžu byť skvelé seriály. Nepochybujem o tom. Sú však tak klasické a bežné, v svojej štruktúre predvídateľné. Je to proste obdoba hollywoodskej kinematografie. Mnoho hollywoodskych filmov je fajn, ale v konečnom dôsledku je nájsť sviežeho autera s ktorým si rozumiete oveľa uspokojujúcejšie. A tak je to aj so seriálmi. Nemám nič proti veľkoprodukciám, práve naopak. Niektoré sú fakt fajn. Väčšinou však hľadám niečo iné, a zatiaľ sa mi to ako tak darí. Nižšie je zopár seriálov, ktoré nie sú v našich končinách možno až tak obľúbené, ale sú veľmi kool.

 

 

 

Robot Chicken Robot Chicken 2

Robot Chicken

Podobne ako všetky ostatné seriály v tomto zozname, ani Robot Chicken nie je pre každého. Pre koho teda nie je? Neznášaš animáciu? Tak sa prosím pojeb. Nezaujíma ťa popkultúra? Dobre pre teba, ale Robot chicken ťa bude baviť len ťažko. Tento seriál stavia na tom, že paroduje už existujúce diela. Ak teda diela nepoznáš, šanca na zasmiatie bude o dosť menšia. Netreba však zúfať. Ja som toho tiež mnoho nepoznal, a nie všetky vtipy nutne vyžadujú znalosť reálií. Práve naopak. Napriek tomu je znalosť súčasnej a minulej TV a filmovej produkcie faktorom, ktorý rozhodne pri vychutnaní tohto seriálu zaváži. Celý koncept seriálu je postavený na tom, že vedec chytí kura, a priviaže ho ku kreslu pred stovky televízii, ktoré je kura nútené sledovať. To umožňuje tvorcom okamžité preskoky zo sveta do sveta, a značnú voľnosť v tom kedy skeč ukončiť. A to je jedna z najsilnejších stránok tohto seriálu. Aj keď vás nebaví animácia, alebo nemáte radi popkultúru, stojí za to Robot Chicken skúsiť. Už len pre to, že každý diel má len okolo 11 minút.

 

Plusy:

Epizóda má max. 11-12 minút

Miestami neskutočne čierne

Rôzne štýly animácie, neraz veľmi zaujímavé

Ucelený koncept, dáva to zmysel, neberie sa to vážne

Stoopid Monkey production na konci každého dielu po titulkách

 

Mínusy:

Pri neznalosti popkultúry polovične zaujímavé

Je toho priveľa, koncepty sa po čase začnú opakovať

 

 

 

Superjail 2

Superjail 3

Superjail

Superjail

Ďalší animovaný seriál na zozname. A čo je šokujúcejšie? Ďalší ktorého diel trvá cca 10 minút. No to je šok. Že by som mal rád krátke seriály, ktoré vám neujebú hodinu zo života a stále zabavia? A že by som mal rád animáciu? Neviem. Každopádne Superjail je 2d animovaný seriál s úžasným detailom. Ide o čierno čiernu komédiu o fiktívnej väznici mimo časopriestor, nachádzajúcej sa vo vulkáne. Riadi ju kombinácia Willyho Wonku a dementa na LSD, v podobe Wardena. Má zopár pomocníkov. Vo väžnici je nekonečno vezňov toho najhoršieho druhu. Čo je cieľom každého dielu? Ubernásilie. Rozmasakrovať desiatky, stovky, alebo tisíce väzňov a do toho zajebať zopár slovných hračiek a odkazov na filmy. Je to zábavné? Rozhodne. Po čase možno troška repetitívne, ale rozhodne ide o seriál ktorý je aspoň o trošku hlbší ako môže na prvý pohľad vyzerať. Chvíľu to trvá zžiť sa s konceptom a svetom, ale potom už to ide nádherne.  Áno, podstatou každého dielu je vidieť zopár kreatívnych smrtí, vychutnať si skvelú animáciu a trochu sa pousmiať nad zopár odkazmi alebo drobnými detailami. Nie je to však niečo po čom každé decko raz túžilo? Možno zaobalené do formátu pre dospelých, ale tento seriál má v sebe niečo špeciálne. Je však pravda, že zo všetkých spomenutých sa asi najrýchlejšie stane repetitívnym, a preto ho treba užívať v malej miere. Inak je to však moc fajn záležitosť pre každého kto si rád uletí.

 

Plusy:

Fantastická animácia

10 minútové epizódy

Šikovné odkazy na iné filmy a diela popkultúry

Každý diel iná titulková sekvencia

Humor, Násilie, Pervitín

 

Mínusy:

Značne repetitívne a šablonovité

Značne repetitívne a šablonovité

 

 

 

High Maintenance High Maintenance 2

High Maintenance

Seriál, ktorý pôvodne začal ako free webséria. Neskôr ju kúpilo HBO a oficiálna prvá séria vyšla na jeseň 2016. Náplňou sú zážitky podomového dealera trávy, ktorý na bicykli roznáša trávu rôznym typom ľudí v New Yorku. Narozdiel od trápnych poviedok na tomto blogu, ktoré sú týmto konceptom inšpirované, je tento seriál skutočne obohacujúci a zmysluplný. Každý diel má zaujímavú premisu, zaujímavého človeka alebo zápletku. Pritom je seriál veľmi civilný a skutočný ako život. Nechýba tu vtip, ale pritom nejde iba o zabavenie. Každý diel má čo povedať. Osoby ktoré stretávame sú neraz poplatné dobe a miestu, no zároveň nepôsobia ako archetypy – teda aspoň ja som mal taký dojem. Dealer samotný, nazývaný len “The Guy” je v podstate vedľajšou postavou poskytujúcou len príbehový rámec pre jednotlivé postavy. Napriek tomu má The Guy vlastnú osobnosť a nepôsobí len ako príbehová barlička. V zopár dieloch som mal pocit, že som bol svedkami niečoho, čo skutočne naplno docení len človek, ktorý má s trávou skúsenosti. Takýchto drobných inside vtipov, ale aj  bežných situácií je v seriáli zopár a sú skvelou pridanou hodnotou pre huličov, bez toho aby boli na príbeh našrobované nasilu. Veľmi si cením predovšetkým to, že napriek prvému dojmu, ktorý môže evokovať, že ide skôr o komediálny seriál, má seriál čo povedať aj v dramatickej rovine, a neraz ide dosť do hĺbky. Už webséria sa vyznačovala skvelým technickým a vizuálnym spracovaním, no s odkúpením prišiel aj väčší rozpočet a seriál sa v tomto ohľade posunul ešte o úroveň vyššie. K môjmu celkovému pozitívnemu dojmu určite prispieva aj samotný New York. Proste ho mám v seriáloch rád.

Plusy

Silné postavy a dobré scenáre

Krátka minutáž pôvodnej websérie

Odžité – je v tom cítiť niečo reálne z prostredia v ktorom sa hlavný hrdina pohybuje

Nenútený humor

Titulkové sekvencie na konci

 

Mínusy

Neviem, je to fantastický seriál. Možno že je ho tak málo?

 

 

 

Louie

Seriál ktorý mi naplno otvoril oči v tom, čo vlastne môže toto médium dokázať, a aké má k dispozícii prostriedky. Bez pochýb ide o jedno z najlepších diel seriálovej produkcie – samozrejme pokiaľ vám sadne. To nemusí byť pri špecifickom spôsobe vyjadrenia Luisa C.K. až tak samozrejmé. Holt, najlepšie veci nie sú pre každého. Louie hrá samého seba. Povolaním slobodný otec a stand up komik v 4otke. New Yorčan.  Vo väčšine dielov sa prelínajú záznamy z Louieho standupov so samotným originálnym seriálom. Niekedy sa standupy k seriálu vzťahujú, inokedy nie až tak moc. Čo je na tomto seriále najlepšie? Originalita. Ide o neskutočne originálne dielo, kde je veľmi ťažké predvídať, čo sa bude diať ďalej na každej jednej úrovni seriálu. Občas epizódy na seba nadväzujú, občas sú to malé uzavreté mikrokozmy, ktoré zo zvyškom dielov nemajú nič spoločné. Občas je to veselé, a občas smutné. Vždy je to však také ako život sám.

 

Plusy

Jeden z najoriginálnejších seriálov posledných 10tich rokov

Silné myšlienky a posolstvá

Skvelé charaktery a prepracované scenáre

Vtipné

Silný rukopis autora

 

Mínusy

Nič

 

 

 

Darkplace Garth Marenghi's Darkplace

Garth Merengi’s Darkplace

Koncept je prostý – aby to bol čo najbéčkovejší seriál na svete. Má iba šesť dielov, a tie sú nám prezentované aj s komentárom jeho tvorcov. Všetko je to tak neskutočne sympaticky špatné, že sa to nedá nemilovať. Niektoré vtipy sú extrémne vypečené – predovšetkým preto, že sú tak trápne. Nejde však iba o herecké výkony alebo trápny scenár. Je tu zlé úplne všetko – od strihu, cez otrasné špeciálne efekty, kulisy, zvukovú stopu, kameru – všetko je to úplná sračka. Ale je spravená tak uvedomelo, že je to geniálne. Takisto seriál obsahuje zopár kultových hudobných vložiek z ktorých jednu priložím. Ak ste čo i len trochu fanúšikmi trápneho humoru, alebo ste si niekedy v živote užili béčkový film, je dosť pravdepodobné, že si v tomto diele nájdete niečo čo vás bude baviť.

 

Plusy

Úplná sračka

Na svet seriálov originálne

 

Mínusy

V realite nie až tak originálne

 

 

 

Art 21

Skvelá séria dokumentov, ktorá s prestávkami beží už niekoľko rokov. Ako je už z názvu jasné, ide o dokumenty o umení, a každý diel je venovaný nejakej inej téme, pričom rozoberá vždy viacerých umelcov – najčastejšie tuším štyroch. Umelci majú samozrejme väzbu na tému ktorá sa rozoberá. Ide o klasický dokument, každý umelec má venovaných niekde medzi 10 – 15 minút času, počas ktorých nahliadneme do procesu jeho tvorby. Po filmárskej stránke nejde o nič špeciálne, ale audiovizuálne ide o dostatočne kompetentný obsah. Celá sila tak spočíva vo veľmi zaujímavých umelcoch. Je fascinujúce vidieť ako niektorí z nich pracujú a rozmýšľajú. Je tu zastúpených viacero disciplín, od videoartu, sochy, inštalácie až po klasickú maľbu. Pre ľudí, ktorých téma zaujíma, je to fascinujúci seriál, ktorý rozhodne môžem doporučiť. Naviac sa dá pozerať zadarmo na linku nižšie.

https://art21.org/watch/?filter-series=s7

Plusy

Fascinujúci obsah pre ľudí čo sa zaujímajú o umenie

 

Mínusy

Réžia je len obstojná. Seriál stojí a padá na umelcoch. Tí sú ale skvelí.

 

 

 

Horace and Pete

Táto miniséria ma veľmi zasiahla. Ide o dielo ktoré sa úplne vymyká štandardom americkej serálovej produkcie, a vlastne aj seriálovej produkcie kdekoľvek na svete. Minimalistické spracovanie, kde si celá produkcia vystačí  s 3 lokáciami, úplne bez hudby, a s ojedinelým strihom. Nekonvenčná je aj minutáž dielov, ktoré majú od 25 až po 70 minút. Každá epizóda má inú tému, a postupne spoznávame panoptikum postáv stretávajúcich sa v 100 ročnom bare, ktorý zdedili Horace a Pete, po ich otcoch(?) Horacovi a Peteovi, rovnako ako sa tak deje už po generácie. Ide o nepríjemný dielo, ktoré je vtipné len zriedka napriek pozadiu režiséra v standupe. Nálada je ťažká a rozoberané témy tiež. Strohosť v technickom spracovaní necháva o to viac vyniknúť dusnej atmosfére a hereckým výkonom, ktoré sú fantastické, a je vidieť, že všetci zainteresovaní sú skúsení herci. Bežný opis je však na dielo tohto charakteru nedostačujúci. Divák musí prežiť tú mizériu skrz svoje oči a uši, pozerať sa na tie kôpky nešťastia v podobe postáv, prežiť s nimi ich trápenia, trápne momenty, vysporiadať sa s ich minulosťou. Skrz vedlajšie postavy nazrieť aj na reálie dnešného sveta, zasmiať sa nad tým všetkým. Zasmiať sa na šialenej veci, uprostred smrteľne vážnych tém. Okamžite po zhliadnutí sa Horace and Pete zaradil medzi moje najobľúbenejšie seriály. Dovolím si tvrdiť, že ide ešte o lepšie a vyzretejšie dielo ako je režisérov predošlý Louie, ktorý je v mojich očiach jedným z najlepších seriálov všetkých čias. Je neskutočné aký talent mimo toho komediálneho v Louisovi drieme, a je veľká škoda, že si kvôli tomuto krutému svetu človek už ani nemôže vyhoniť pred niekým druhým bez toho aby mu to zruinovalo kariéru a život. Budem dúfať, že sa od Louisa ešte niečoho dočkáme, a že to bude aspoň spolovice tak dobré ako toto.

Plusy

Silné ako život

Má čo povedať

V súčasnej seriálovej produkcii šialene originálne

Miestami vtipné tým najzvláštnejším spôsobom

Fantastickí herci

Spôsob distribúcie

 

Mínusy

Žiadne

 

 

 

Human Planet

Skvelý dokument o ľuďoch žijúcich v rôznych biotopoch a typoch prostredia. Ide o kvalitný materiál z dielne BBC, čo znamená, že po audivizuálnej stránke patrí tento dokument medzi absolútnu špičku v svojej kategórii. Produkčné hodnoty sú zhruba na úrovní Planet Earth, takže sa je na čo pozerať. Bol som však prekvapený aká zaujímavá bola téma samotná, a bavilo ma to neraz viac ako sledovanie zvierat v Planet Earth. Je naozaj obdivuhodné ako sa človek dokáže vynájsť, a kde všade dokáže žiť napriek nepriazni prostredia. Ak máte radi prírodopisné dokumenty, resp. vás zaujíma vynaliezavosť človeka, rozhodne môžem túto sériu odporučiť.

Plusy

Vysokorozpočtový dokument od BBC so všetkým čo k tomu patrí

 

Mínusy

Vysokorozpočtový dokument od BBC ktorý sa originalitou spracovania vôbec nelíši od iných vysokorozpočtových dokumentov BBC – to je však oveľa väčší plus ako mínus.

 

 

 

Chef’s Table

Ide v podstate o takmer rovnaký koncept ako Art21, ibaže ide o seriál venovaný haute cuisine. Každý diel je venovaný jednému z najlepších svetových chefov – vidíte proces, zmýšlanie za ich podnikmi, ľudí okolo, silné príbehy. Pre človeka, ktorý sa zaujíma o gastronómiu a umenie, je to veľmi zaujímavé a poučné, a umožní mu to nahliadnuť do úplne iných spôsobov vnímania jedla. Narozdiel od Art21 sa tu aj niekto ťapol po vrecku, pretože produkčné hodnoty sú vysoké, a svojím spôsobom ide o jedny z najkrajších obrazov jedla, ktoré boli zachytené na film. Niektoré diely mali na starosti aj nádejní režiséri, napr. Clay Jeter, ktorého Jess + Moss je super snímok, ktorý je naviac vizuálne inovatívny. Skvelú prácu s obrazom si prinesie aj do tejto série, a tak sa je na čo pozerať. Ak vás zaujíma tématika, alebo by ste len chceli vidieť ako v súčasnosti vyzerá špička v gastronómií, pozerajte. Nenechajte sa odradiť super patetickým trailerom nižšie. 

Plusy

Technické spracovanie sa k danej látke perfektne hodí

Vysoké produkčné hodnoty

Unikátny počin v téme, pre záujemcov ide o skvele spracovanú látku

 

Mínusy

Trochu šablónovité

Miestami mierne patetické, predostiera gastronómiu ako najdôležitejšiu vec na svete

 

 

 

Master of None

Master of None je pre mňa pomerne problematický seriál, no plusy rozhodne prevyšujú. Ide o počin, ktorý sa bez urážky očividne inšpiroval vyššie zmieneným Louiem, no nie je to naškodu, keďže takýchto seriálov nie je na trhu mnoho. Hlavný hrdina, komik Aziz Ansari hrá postavu Deva, indického herca žijúceho v New Yorku. Skôr by som však povedal, že v mnohých ohľadoch hrá samého seba. Niektoré diely sú doseba uzavreté celky, ktoré na nič nenaväzujú, no inokedy je to naopak, a to obzvlášť v druhej séríi – inšpirácia Elevator dielmi z Louieho? Takisto sa dočkáme jedného 60 minútového dielu, elipsovitého dielu kde sa rozprávanie cez mnohé postavy vráti až tam kde začalo, čiernobieleho dielu atď. Z tohto hľadiska musím povedať, že Aziz experimentuje možno ešte viac ako Luis, a to je fantastické. Niektoré epizódy však vyznievajú trochu slabšie, obzvlášť v prvej séríi. Primárne mám však problém s tým, že hoci druhá sezóna ponúka miestami jednu z najlepších seriálových produkcií čo som videl, dopúšťa sa aj jedného kritického prešľapu, ktorý v seriáloch nenávidím – zbytočného naťahovania hlavnej dejovej linky. Takisto končí táto sezóna pomerne lacným cliffhangerom, podobne ako vlastne aj prvá. Toto na Master of None zrovna neobdivujem, no na druhej strane to čo obdivujem je omnoho silnejšie a musím povedať, že hoci je cítiť silný vplyv Louieho, Ansari pristupuje k látke trochu inak a snaží sa vytvoriť si vlastný originálny štýl, čo sa mu do veľkej miery aj darí, a to je skvelé. Teším sa na ďalšiu sériu. 

Plusy

Variabilita v témach aj v spracovaní

Kvalita tém

Má čo povedať

Fajn herci

Čo si budeme nahovárať, stále jeden z najoriginálnejších počinov, hoci sa inšpiroval Louiem

 

Mínusy

Humor je síce fajn, ale chýba mu trošku kontroverznosti. Miestami mám dojem že je to až príliš politicky korektné.

 

 

 

Broad city Broad city 2 Broad City

Broad City

Vysokoenergetický, silne pozitívny, ženský seriál so zaujímavým humorom a vysokým návykovým faktorom. Hlavné hrdinky hrajú samé seba v paralelnom vesmíre  – Abbi a Ilana sú šialené ženské v tom najlepšom slova zmysle.  Každý diel je o niečom inom, a väčšinou sú to riadne stupídne premisy v tom najlepšom slova zmysle. Hlavné postavy sú  silné archetypy (obzvlášť Ilana), ale vôbec to nevadí. Humor je neraz aj trápny, predovšetkým postava Abbi sa vie dostať do krajne trápnych situácií. Je tu veľa húlenia, drog, sexu, New Yorku, masturbácie, vibrátorov, prdenia, nepodarených romancí, a ktovie ešte čoho. Celé je to zaobalené do super hip kabátiku – netreba sa však nechať oklamať – nápadov majú dievčatá viac než dosť, a nejde o plytký seriál, hoci to tak neraz môže vyzerať. A ruku na srdce, rozoberané témy sú málokedy hlboké, ale o to tu nejde – ide o to, že to celé má silný feel good index, a nie vždy musí byť všetko seriózne. Tento seriál krásne ukazuje, že aj s hlúposťami sa dá byť kreatívny. A to ja ako človek rozhodne oceňujem. Páči sa mi aj to, že sa celý seriál neberie moc vážne, a to je super.

Plusy

Hektické tempo, vysoká energia

Feministické v tom najlepšom slova zmysle

Vtipné

Správne stupídne

Skvele spracované

Dá sa pozerať stále dokola

Snaha o originalitu

Úvodné animovaná titulková znelka trvajúca asi tak 7 sekúnd a vždy je iná

 

Mínusy

Humor je miestami trochu slabší – častejšie je však podarený

Nie pre každého – a to platí viac ako u ostatných seriálov vyššie

 

 

Tento článok som začal písať pred 2 rokmi a 7 mesiacmi. Hurá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *