2015 – Gynematografia

Le Lit de la Vierge dir. by Phillip Garrel

Už to nie je to čo to bývalo. Snažím sa, to hej. Filmy stále považujem za niečo neuveriteľne dôležité, výnimočné a nevyhnutné. No život si myslí niečo iné. Nie je to jednoduché. Nástrahy každodennosti mi pod nohy podhadzujú polená. Pozrieť si film je pre mňa ekvivalentom toho keď si slobodná mamička vyjde na pedikúru. Je to rozšup ako sviňa. Celovečerný film. Jeden a pol, možno až dve hodiny koncentrovania sa na jednu vec. Bez zaspávania. Večer alebo v noci pred ranným vstávaním. Raňasék s ktorým sa poriadne ani nedá vyšťať, a už ráno myšlienky na kokotiny. Práca a ďalšie stovky pičovín, ktoré so mnou nemajú nič spoločné. Sú to len vyjebané prestupné stanice metra. Ale denná dochádzka mi zaberá veľmi veľa času a nie je tu nik kto by mi ju vedel preplatiť – napríklad práve tými filmami. Tým úžasným médiom pomocou ktorého sa tak dobre chápe svet a ľudia. Tým sledom obrázkov, ktoré učia a zároveň ukazujú človeku kto je. Človek sa vo filmoch vidí, hľadá sa v nich, a neraz sa v nich aj nájde. A stane sa tak lepším človekom. Veru áno. Kinematografia a filmy sú pre tento svet naprosto zásadné. Majú moc zlepšiť ho a my máme možnosť toto zlepšenie podporiť. Tým, že budeme pozerať filmy. Zodpovedne. Nielen tie príjemné, nie len tie s výbuchmy a nielen tie avantgardné výlety do krajín dada. Všetky. Krátke, dlhé, dokumentárne, fikčné, sci-fi, auterské, o drogách, o smiechu, o šťastí, o láske, o cigaretách, o potratoch, o spoločnosti, o histórií a o filme. Každý jeden niečo dá. A vkus a nos na filmy príde časom s väčším množstvom zhliadnutých filmov. V tomto prípade totižto viac ako inde možno platí, že minimálne zo začiatku, je kvantita dôležitejšia ako kvalita. Aj preto by som v roku 16 rád pozeral viac filmov. Lebo by som sa rád zlepšil ako človek. Zrodil sa v lepšiu bytosť skrz gynematografiu. Uzrieť svetlo sveta a premietačky viackrát ako je normálne. Lebo…

lebo keď…

lebo ono…

to dáva zmysel.

kingsman-secret-service-most-poster

20. Kingsman: The Secret Service – dir. by Matthew Vaughn – 2015

Celkom obstojne zábavý špiónsky film s hit or miss humorom a zopár zaujímavými sccénami a zvláštnym poňatím akcie. V konečnom dôsledku nič výnimočné, práve naopak, ale zase nemôžem povedať, že by tento film urazil. Pre všetkých fanúšikov špiónov môže byť.

tumblr_lm4qhu8mvo1qe2w1uo1_1280

19.Rushmore – dir. by Wes Anderson – 1998

Každý film od Wesa Andersona je osviežením a je tomu tak i u tohto jeho ranného snímku. Ak vás zaujal čo i len jeden Andersonov film, môžem vám s kľudným svedomím doporučiť aj tento film.

ZZ14DE08FE

18. Mad Max: Fury Road – dir. by George Miller – 2015

Jeden zo zaujímavejších blockbusterov ktoré som tento rok videl. Silný vizuál, zaujímavá konštrukcia rozprávania a skvelé praktické efekty a solídna akcia robia z tohto filmu solídnu záležitosť, ktorú môžem doporučiť ak máte záujem v hollywoodskych filmoch.

la_distancia-cartel-5804

17. Distancia, La – dir. by Sergio Caballero, 2014

Druhý snímok od Sergia Caballera mierne vykráda jeho debut Finisterrae, ale stále ide o audiovizuálne zaujímavý snímok s mnohými zaujímavými nápadmi či už v rozprávaní minimálneho príbehu, alebo vo vytváraní zvláštnej atmosféry čudnosti a magickosti príbehu cez veci ako ruský dabing a rôzne podivnosti. Doporučujem každému kto má záujem o súčasný film.

star-wars-force-awakens-official-poster

16. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens – dir. by J.J. Abrams – 2015

Proste je to pojebaná zábava pre celú rodinu. Nevidím na tom veľa zlého. Nejde o masterpiece ani nič podobné, len je to skrátka fajn Star Wars. A to je v mojej knihe v poriadku.

godards-passion-movie-poster-1982-1020375133

15. Passion – dir. by Jean Luc Godard – 1982

Extrémne neprístupný film, ktorý sa snaží diváka odcudziť množstvom spôsobov. Ide o kryptické dielo plné zaujímavých postupov a postáv, v pravej Godardovej móde. Nebudem sa tváriť, že na prvé pozretie som tento film pobral tak ako by sa patrilo. Viem ale, že to čo som videl ma veľmi zaujalo a chcem vedieť viac. A to sa mi veľmi cení.

14. Mission: Impossible – Rogue Nation – dir. by Christopher McQuarie – 2014

Najlepší blockbuster aký som videl tento rok. Necítil som sa stupídny a film som si dosť užíval. Výborne a len tak ďalej.

it-follows-poster-art

13. It Follows – dir. by David Robert Mitchell – 2014

Netradičná variácia klasického teen hororu. Pohlavné choroby, Detroit, synth orgie, solídna atmosféra a slušný strih ktorý uprednostňuje skôr dlhšiu dĺžku záberov robia z tohto snímku hodnotnú záležitosť, ktorá niekomu možno príde ako úplná pičovina. Mne ale neprišla.

12. Yuke yuke nidome no shojo – dir. by Koji Wakamatsu – 1969

Film o ktorom som dlho rozmýšľal. Z tohto hľadiska by určite mohol byť v rebríčku aj vyššie, ale dištanc ktorý film vo mne vytvoril cez komplikované postavy a silnú dávku nihilizmu/depresie mi z filmu spravil skôr rozumový ako citový prežitok. Ide o tragický príbeh, ktorý reflektuje udalosti v Japonsku koncom 6o.tych rokov. Vynikajúca hudba a kamera ktorá si vystačí s priestorom jednej strechy bez toho aby nudila si zaslúžia pochváliť. Svojím spôsobom nemám nejaké výtky, no momentálne si neviem predstaviť tento film vyššie. Raz možno hej. Teraz však nie. Aj tak ide o skvelé dielo, ktoré by si nemal uniknúť žiadny fanúšik kinematografie, ktorý to myslí aspoň trochu vážne.

11. Maska – dir. by Quay Brothers – 2010

Mrazivý, skvelý, animovaný krátky film so skvelou Ligetiho hudbou. Za pár minút zvládne povedať viac ako niektoré celovečerné filmy. Vynikajúce. Pre fanúšikov animácie povinnosť.

tomerboyhood700

10. Boyhood – dir. by Richard Linklater – 2014

Absolútne skvelý a esenciálny film o “ničom”. Ako by Kurt Vonegut napísal – so it goes.

història-de-la-meva-mort-poster

9. Història de la meva mort – dir. by Albert Serra – 2013

Najlepší film čo som videl tento rok v kine. Miestami unavujúce, avšak v niektorých momentoch veľmi silné a po celú dobu je cítiť, že film si ide jasne za svojím, hoci má miestami mierne improvizačné kvality. Serra prichádza s mnohými zaujímavými nápadmi a pre mňa rozhodne posúva pohľad na to aké filmy je schopný natočiť. Veľmi pozoruhodný režisér, možno jeden zo súčasných najlepších. Spôsob akým buduje svet, ako narába s postavami, silný vizuálny aspekt jeho filmov a chuť experimentovať robia z tohto relatívne mladého režiséra silu s ktorou treba do budúcna rátať. Veľký palec hore.

8. L’hypothèse du tableau volé – dir. by Raoul Ruiz – 1978

Môj prvý film od Ruiza a hneď veľký klenot. Film je prezentovaný ako hádanka využívajúca obrazov k odhalenie mystéria. Zaujímavou voľbou je použitie čiernobielej kamery, ktorá sa k materiálu na prvý pohľad príliš nehodí, no v konečnom dôsledku filmu vôbec neubližuje. Podobne ako s množstvom iných filmov na tomto liste, druhé zhliadnutie by mnoho vecí o filme ešte určite osvetlilo a celkový dojem možno ešte zlepšilo, už teraz však ide o esenciálny film pre milovníkov mystéria v kinematografii. Takisto aj Petera Greenawaya. Skvelé.

L'etrange couleur des larmes de ton corps poster

7. L’étrange couleur des larmes de ton corps – dir. by Bruno Forzani, Helene Catet – 2013

Audiovizuálne strhujúca záležitosť čerpajúca plnými dúškami z Giallo hororov dôb minulých. Nutnosť vidieť a veľmi silné doporučenie takmer pre každého, nakoľko film svojím audiovizuálnym spracovaním zaujme skoro každého. Pre mňa jedno z najzaujímavejších režisérskych komb posledných rokov.

SuzukiYouthOfTheBeast2

6. Yaju no seishun – dir. by Seijun Suzuki – 1963

Pôvodne som dal 4.5*, ale po pár mesiacoch som sa nedokázal ubrániť a musel som zvýšiť na 5*. Ten film je až príliš nápaditý po každej stránke – hudba, príbeh, spád, vizuálne nápady, zábava. Skutočne originálne dielo ktoré dnes už možno právom považovať za klasiku. Naprostá nutnosť pre každého milovníka kinematografie. Sex a drogy zároveň.

shuffle.9963

5. Shuffle – Sogo Ishii – 1981

Najlepší krátky film aký som tento rok videl. Podrobnejší popis – http://asceticterrorism.com/2015/01/19/shuffle-sogo-ishii-1981/

olla_graceposter_4_1000_1400

4. Only Lovers Left Alive – dir. by Jim Jarmusch – 2013

Ten tip filmu, o ktorom nie je až tak vzrušujúce písať. Takýto film sa predovšetkým prežíva. Atmosféra, hudba, postavy, miesta. Meditácia o všetkom a o ničom zároveň. Upírí + Detroit sú uber silné kombo!

header-1280

inherent-vice-posters-3

3. Inherent Vice – dir. by Paul Thomas Anderson – 2014

Príbeh o tragicky mongoloidnom detektívovi ktorý v podstate absolútne nedáva zmysel. Ale aj dáva. Famózna záležitosť. Paul Thomas Anderson ma neprestáva udivovať. To najlepšie čo Amerika dala.

THE LAST TIME I SAW MACAO, (aka A ULTIMA VEZ QUE VI MACAU), 2012. ©Cinema Guild
THE LAST TIME I SAW MACAO, (aka A ULTIMA VEZ QUE VI MACAU), 2012. ©Cinema Guild

2. A Última Vez Que Vi Macau – dir. by João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata – 2012

Náááádherná a originálna doukfikcia ktorá si vystačí s málom k tomu aby bola úplne odzbrojujúca a čarovná. Čistá mágia na filmovom plátne. Po tomto filme chcem ísť do Macaa.

das-merkwurdige-katzchen-746596l

1.  Merkwürdige Kätzchen, Das – dir. by Ramon Zürcher – 2013

Debut  a zároveň masterpiece pojednávajúci o stretnutí sa jednej veľkej rodiny. Určite pomôže že som sa vedel so situáciou stotožniť. I bez toho však ide o film rozprávaný v detaile a mimo záber – či už v audio stope alebo mimo obraz. Konštrukcia priestoru plného života vyplneného reálnymi a skvelými postavami. Bez tých osôb je ten priestor zvláštne prázdny a nielen fyzicky. Vytratí sa z neho niečo špeciálne čo je tam po celú dobu a je nevypovedané, ale za to je to cítené. Nikdy by som si nepomyslel že uvidím film ktorý mi ukáže a vysvetlí ako sa cíti náš dom keď so sestrou a bratom odídeme v nedeľu preč a rodičia ostatnú doma sami. Nikdy som si nemyslel, že uvidím film, ktorý mi ukáže, že to že som so súrodencami doma je niečo magické a špeciálne. A je. A tento film je aj o tom. A aj o inom. V každom prípade je to asi najlepší film aký som videl minulý rok. Bravo a ďakujem.

Videl som aj nejaké seriály ktoré stáli za to, ale kašlať na ne. Filmy sú lepšie.

Cez vianoce som videl ešte pár filmov ktoré stáli za to, ale rebríček už som mal hotový a nechcelo sa mi ho prepisovať. Preto filmy v náhodnom poradí iba vypíšem sem.

le-lit-de-la-vierge

Lit de la vierge, Le - dir. by Philippe Garrel, 1969

possession_800
Possession - dir. by Andrzej Zulawski, 1981

3938323fb1c1b4e2b7c2b88183d5213a
Im Keller - dir. by Ulrich Seidl, 2014

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *