2015 – 31 pesničiek, ktoré ukájali moje ušné zákutia

2015---1

Bilancovanie je súčasťou existencie človeka v západnej civilizácií. Bilancujeme často. Posledný týždeň, posledný rok, poslednú prácu, život, výlet, hudbu, víkend. Bilancovať je celkom ľudské. No a aj ja tu už tretím rokom bilancujem všetko čo sa dá. Koniec roka je baštou rozjímania a introspektívneho mumlania nad uplynulými dňami označenými číslom väčším ako dvetisíc.  Tento rok som počúval veľa hudby. Bol to pre hudbu dobrý rok, plný vynikajúcich albumov aj singlov. Množstvo z nich som si chcel, no nestihol som si vypočuť. Hudby je až príliš veľa. To je však skvelé. Každý si nájde niečo čo mu vyhovuje a čo sa mu páči. Mne sa tento rok toho páčilo nemálo.

Pesnička. Pesnička je niekedy dôležitejšia a inokedy menej. Niekedy je iba súčasťou albumu, inokedy je esenciálnou záležitosťou, highlitom, pervitínom duše. Človek sa do nej ľahko zasekne a opakuje si ju stále dokola a namotá sa na ňu. To je základným znamením asi všetkých pesničiek nižšie. Asi každú z nich som počúval v určitom čase v tomto roku dosť veľa. Opakovala sa v mojom živote častejšie ako býva zvykom. Spríjemňovala mi dochádzanie z roboty, prácu za počítačom a pečenie rebarborového koláča.  Je takmer smutné koľko z nasledujúcih pesničiek obsahuje rap. Je to však pravda. Počúvam veľa hiphopu a trošičku sa za to hanbím. Každý rok by som chcel pomer rapu voči inej hudbe nežne znížiť, tento rok sa to však moc nepodarilo. Snáď nabudúce. Určtite si budem robiť aj článok o predsavzatiach. Teraz však už jebať slová. Prekvapivo sa z času na čas k niektorému z mojich predošlých listov vrátim pre príjemnú pesničku alebo album, ktorý zapadol v mojej pamäti pod návalom rýchlosti tejto doby. Snáď sa občas vrátim aj k tomuto zoznamu. Je očíslovaný hoci tým opovrhujem. Prečo? Lebo to nemá zmysel a neviem rozdiel medzi 6. a 7. miestom. Ale možno sa to lepšie číta. A možno nie. Jedna pesnička na umelca. Blah blah blah.

2015---1

31. DMS – Intro – naposlednú chvíľu, ale predsa. Super flow, super beat, krátke ale úderné. Hoci obsah slov je viacmenej irelevantný, ide o no nonsense rap ako ho mám rád.

30. Safron – Petra I – veľmi príjemné housové teplúčko z vynikajúceho EPčka. Housový materiál skôr k počúvaniu ako k tancu.

29. Boy Wonder – Pandúri – Wonder pokračuje v spanilej jazde a ostáva jedným z najzaujímavejších rapperov na scéne. Zaujímavá téma a dobrý flow – to všetko doplnené skvelým Beyuzovým beatom a veľmi dobrým videoklipom. Jeden z najlepších songov na scéne za celý rok.

28. Sagat – Melt – Veľmi zvláštne a nadmieru dolámané techno, experimentálne ale aj so ždibčekom funky feelingu, ale naozaj len okrajovo. Celé EP je veľmi podarené a jedno z najlepších ktoré label Vlek tento rok vydal.

 

27. Keosz – Glib – veľmi príjemný úvod do celého skvelého albumu, pre mňa osobne pieseň ktorá sa od zvyšku Keoszovej tvorby nežne odlišuje, a to je na tom možno tak vzrušujúce. Na albume je však viac heavy hitterov a mohol som vybrať aj iné tracky. Toto je však hit.

26. Luza – Koľkokrát – jedna z mojich obľúbených pesničiek na možno najlepšom SK hiphopovom albume tohto roka. Luza je s5 a album je kráľovský. Separ na feature uber flow.

25. AL-90 – Experienced Girl – Ruský Burial ktorému na sibírskom vidieku zima vyzmŕzala tape deck tak, že už nefunguje úplne košér. Mnohí vravia že ide o nádhernú hudbu v príšernej kvalite, no ja hovorím, že ide o nádhernú hudbu v super kvalite. Ten lofi tape noise feeling sa tam náramne hodí. Treba však počuť celý album.

24. Mangchi – Keep that fire alive – moja osobná úchylka spojená s podcastom DVDASA. Pesnička to nie je až taká dobrá, ale mám k nej silné emócie a náramne si ju užívam.

 

23. Iglooghost – Gold Coat – takto nejak si predstavujem hudbu 21. storočia. Absolútne preplnené zvukmi. Zmyslový pretlak ktorý napriek všetkému úspešne drží pokopy a funguje.

22. Kanye West – All Day – Tohle vúbec není špatné. A takisto live verzia na odovzdávaní bohvieakých cien nebola vôbec zlá. Vlastne celkom dobrý track. Uvidíme aký bude album.

21. Julio Bashmore – Simple Love – Poznáte ten pocit keď si uvedomujete, že film alebo pesnička je naprosto priemerná, ale aj tak vám z nejakého dôvodu robí dobre. Toto je ten prípad.

20. Junglepussy – Now or later – táto pesnička mi na mape ukázala Junglepussy a to sa cení. Kvalitný hiphop jak sa patrí.

19. Kelela – A Message – dekonštruované R’n’B nie nepodobné poslednému EPčku od FKA Twigs. Okrem iného tento track využíva dobre ticho. Klip je tiež fajn.

18. Animal Collective – Floridada – pre mňa osobne pieseň po ktorej som sa začal tešiť na februárový album od Animal Collective. Žeby návrat k forme?

17. Nidia Minaj – Puto Iuri – Vynikajúce. Čo povedať viac…

16. Demdike Stare – Patchwork – séria Testpressing mi bude chýbať, no som zvedavý s čím príde Miles a Sean v budúcnosti.

 

15. Niagara – Arruda – extrémne chytľavé, a masívne tancovateľné.

 

14. Madlib, Med, Blu ft. Jimetta Rose – Burgundy Whip – ten vokál a mäkké bicie idú dokopy abnormálnym spôsobom. Takisto ide o jednu z mála pesničiek na albume ktorá má ako taký mix – rap nie je prehnane upozadený.

13. Laurel Halo – Situation – Rozhodne som od Laurel Halo niečo takéto neočakával. V podstate takmer až dubstep. Veľmi podarené.

 

12. Knxwledge – jstowee – Singel z albumu ktorý stál za to.

 

11. MCFERRDOG – Peak of my Curiosity – skrátka banger, čo viac povedať.

 

10. J. Albert – Kiss the Ground – Tento track bol dosť dlho mojou techno hymnou roku. Jednoduché ale zábavné.

9. Call Super – Migrant – Track ktorý môžem na loope počúvať dookola kľudne aj pol hodinu. Podarený beat ktorý ma veľmi baví.

8. Missy Elliot – WTF – táto pesnička spôsobila to, že na album som poriadne nadržaný. Nie je to už tak ‘future’ ako kedysi, stále je to však setsakramentsky dobré a verím že taký bude aj album.

 

7. Keita Sano – Onion Slice – v albume veľmi silných a rozmanitých piesní táto u mňa stále vyniká a to je čo povedať. Parádny hit.

6. Joey Badass – Belly of the Beast – track ktorý ma priviedol k podrobnejšiemu preskúmaniu Joeyho kariéry a nového albumu. Stále ostáva jedným z mojich favoritov. Nádherný vplyv jamajských koreňov začlenený tým najlepším spôsobom.

5. Kutmah – MS CAMOMILE PUT YO ASS TO SLEEP – Neviem prečo ma to baví tak ako ma to baví, ale je to zázračná vec.

 

4. Project Pablo – The Feeling – famózna záležitosť podobne ako celý album.

3. Kendrick Lamar – King Kunta – Funky.

2. Lupe Fiasco – Adoration of Magi – Pesnička na ktorú sa len tak nezabúda. Absolútne strhujúce.

1. Julia Holter – Betsy on the Roof – Pesnička ktorá na circa dva týždne naprosto zdominovala môj život. Emócie ktoré vo mne prebúdza sú ťažko definovateľné, no veľmi silné. Ďakujem.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *