Moje obľúbené filmy: Happy Together – dir. by Wong Kar Wai

Starting over AGAIN, a Tango apasionado od Astora Piazzollu ako hudobný podkres. Silné.

Rád by som tu niečo napísal o jednom z mojich obľúbených filmov Happy Together. Je to film z roku 97, od môjho obľúbeného režiséra Wong Kar Waia a spolu s Blueberry Nights ide o jeho jediný film natočený mimo Áziu. Bezpochyby je to super silný kus kinematografie, ktorý by som sa nebál spolu s väčšinou ostatných Wongových filmov pomenovať slovom masterpiece. Nižšie som pripravil drobnú obrázkovú esej/článoček, ktorý ide chronologicky filmom a vyberá si niektoré jeho aspekty. Samozrejme, článok obsahuje masívne spoilery, a nedoporučujem ho čítať nikomu kto film ešte nevidel. Poďme na to.

Hneď v prvom zábere vidíme pas dvoch mužov – vydaný vo Veľkej Británií, respektíve Hongkongu ktorý Británií v dobe natáčania filmu stále patril. Scéna s pasmi naznačuje cestu do zahraničia, ako sa mnohokrát neskôr vo filme dozvedáme.

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.00.21_[2015.10.17_17.24.59]

Druhý záber nám už pochádza priamo z Argentíny, z neznámeho bodu uprostred vzťahu hlavnej dvojice, čo ukazuje dvojica polaroidov na nočnom stolíku. V tomto zábere je ustanovený hlavný vizuálny motív alebo metafora celého filmy. Vodopády Iguazú. Zároveň je v tejto scéne, po prvýkrát počuť taktiež opakovaný motív “začatia odznovu”. Divák ešte nevie o čo ide, alebo v ktorom bode vzťahu sa nachádza, po zhliadnutí filmu je však jasné, že úvodná scéna už sa odohráva hlbšie vo vzťahu, nakoľko toto “začatie odznovu” nebude tým prvým.

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.00.35_[2015.10.17_17.28.11]

Nasleduje vysvetlenie tohto “začatia odznova”. Stáva sa to často, ale Lai Yiu Fai vždy povolí, a podľahne, a tak ich vzťah začne odznova. To bol aj dôvod emigrácie ústrednej dvojice z Hong Kongu – chceli začať odznovu. Nasleduje vo Wongovej filmografii ojedinelá, a celkom naturalistická scéna sexu. Celá scéna sa odohráva pri čiernobielej kamera, podobne ako zopár nasledujúcich scén. Táto zmena na čiernobielu kameru reprezentuje inú časovú ale i pocitovú rovinu filmu. Dvojica sa ako nespočetne krát potom počas dĺžky filmu opäť háda – zablúdili pri hľadaní vodopádov Iguazú, ktorý predstavujú ústredný motív pokoja vo vzťahu, lásky, správneho smeru. Ide o vôbec jediné čiernobiele sekvencie v celej Wongovej filmografii, a ukazujú, že kompozíciu má tento režisér v oku, a na to aby vizuálne zaujal nepotrebuje používať bohaté farby, hoci to tak rád a často robí.

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.02.15_[2015.10.17_17.34.41]

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.03.55_[2015.10.17_17.41.52]

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.04.55_[2015.10.17_17.44.59]

V ďalšej scéne sa dozvedáme dôvod prečo hľadajú hlavné postavy vodopády Iguazú. Jedna z prvých vecí ktoré si v Južnej Amerike kúpili bola lampa z prvej scény. Pôvodný plán bol nájsť vodopády a odísť domov do Hong Kongu, ale po ceste, pri hľadaní vodopádov sa postavy stratili – stratením sa tu nerozumie zablúdenie na ceste za vodopádmi, ale zablúdenie vo vzťahu, odcudzenie sa. Cesta k vodopádom je tu použitá ako metafora, ako niečo čo má zachrániť vzťah od krachu, no žiaľ, postavám sa vodopády nedarí nájsť. Hneď zo začiatku filmu je tak udaný pomerne pochmúrny tón, a je jasné že o romantický film príliš nepôjde.

"Starting over" means different things to him.
“Starting over” means different things to him.
After we broke up, I came to Buenos Aires.
After we broke up, I came to Buenos Aires.

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.08.36_[2015.10.17_17.58.15]
Ustanovenie Tanga ako hlavného hudobného motívu filmu.
Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.09.03_[2015.10.17_17.59.10]
Typické Wongove snímanie cez nápisy na skle.

Seeing him again, I didn't want to "start over". I just wanted to return to Hong Kong.
Seeing him again, I didn’t want to “start over”. I just wanted to return to Hong Kong.
Prvé plamienky lásky po odcudzení?
Prvé plamienky lásky po odcudzení?
Don't come looking for me again.
Don’t come looking for me again.
Lai Yui Fai, let's start over.
Lai Yui Fai, let’s start over.
Starting over AGAIN, a Tango apasionado od Astora Piazzollu ako hudobný podkres. Silné.
Starting over AGAIN, a Tango apasionado od Astora Piazzollu ako hudobný podkres. Silné. Takisto trademarkový Wongov záber v taxíku na pleci druhej osoby. Kruhový objazd/ kruhový pohyb kamery ako metafora elipsy – znova sme naspäť v tom istom bode. Ústredná dvojica je znova spolu. Aspoň fyzicky v jednom byte. Psychické spojenie nie je kompletné a Lai Yiu Fai sa vrátil predovšetkým preto, lebo nechce aby si Ho-Po Wing ďalej ubližoval.
Opakujúci sa záber potvrdzujúci Wongov fetiš na hodiny.
Opakujúci sa záber potvrdzujúci Wongov fetiš na hodiny. Tentokrát digitálne.
Snaha nepustiť si lásku k telu, nespadnúť do toho a nebyť sklamaný.
Snaha nepustiť si lásku k telu, nespadnúť do toho a nebyť sklamaný. Táto časť filmu je v podstate klasickou kronikou jednej lásky, so všetkými plusmi a mínusmi. Ide však o nádherne zachytenú lásku, ako je u Wonga zvykom. Nepôsobí vyumelkovane a je krásne reálna. Podfarbené fantastickým nasnímaním Wongovho dvorného kameramana Christophera Doylea, táto časť filmu ani náhodou nenudí, aj vďaka Wongovmu umnému strihu, štýlu a citu na zachytenie rutinných, ale dôležitých momentov ktoré vytvárajú vzťah.
Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.35.49_[2015.10.17_20.56.43]
Definitívny návrat k sebe, aj duševne aj fyzicky. Zdôraznené tangom od maestra Piazzollu. Tango je ako duševný, tak aj silne fyzický prežitok, je v ňom veľa vášne a silných emócií.
You can tell it's kitchen by the sounds. Wongove typické prostredie kuchyne v bežnej reštaurácií sa objavuje aj v tomto filme. Zároveň sa nám predstavuje tretia kľúčová postava vo filme.
You can tell it’s kitchen by the sounds. Wongove typické prostredie kuchyne v bežnej reštaurácií sa objavuje aj v tomto filme. Zároveň sa nám predstavuje tretia kľúčová postava vo filme.

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.41.20_[2015.10.17_21.10.09]

Chun.gwong.cha.sit.1997.720p.BluRay.AC3.x264-[gx].mkv_snapshot_00.41.35_[2015.10.17_21.10.22]
Dve typické ukážky Doyleovho / Wongovho voyerského snímania postáv – nepriamo, cez prekážky, odrazy, ako keby sa bojí priblížiť a postavy len zdiaľky sleduje.
Na scénu prichádza žiarlivosť. Podnietená Faiovým dobrým vzťahom s jeho kolegom. Začiatok konca?
Na scénu prichádza žiarlivosť. Podnietená Faiovým dobrým vzťahom s jeho kolegom. Začiatok konca?
Nádherne nasnímaná a na Wonga značne netradičná scéna. Zároveň slúži ako naznačenie upevnenia vzťahu medzi Faiom a jeho kolegom z kuchyne.
Nádherne nasnímaná a na Wonga značne netradičná scéna. Zároveň slúži ako naznačenie upevnenia vzťahu medzi Faiom a jeho kolegom z kuchyne.
Potom ako Wo-Ping zažiadal o vrátenie svojho pasu, a Fai odmietol, vidíme, drobné zaváhanie, alebo akoby spomalenie záberu pri dávaní ryže do úst. Tieto spomalené momenty, sú pre Wongove filmy typické - často znamenajú váhanie, alebo zdôrazňujú dôležité momenty filmu. V tomto prípade práve vidíme moment, kedy sa akékoľvek nádeje na záchranu vzťahu asi zrútili.
Potom ako Wo-Ping zažiadal o vrátenie svojho pasu, a Fai odmietol, vidíme, drobné zaváhanie, alebo akoby spomalenie záberu pri dávaní ryže do úst. Tieto spomalené momenty, sú pre Wongove filmy typické – často znamenajú váhanie, alebo zdôrazňujú dôležité momenty filmu. V tomto prípade práve vidíme moment, kedy sa akékoľvek nádeje na záchranu vzťahu asi zrútili.
Okrem toho, že je táto scéna mimoriadne pôsobivá, v kontexte celého filmu pôsobí mimoriadne chladne. Pochopiteľne. Nasleduje hneď po scéne bitky kvôli pasu, ktorá definitívne stvrdzuje koniec krátkeho návratu k sebe.
Okrem toho, že je táto scéna mimoriadne pôsobivá, v kontexte celého filmu pôsobí mimoriadne chladne. Pochopiteľne. Nasleduje hneď po scéne bitky kvôli pasu, ktorá definitívne stvrdzuje koniec krátkeho návratu hlavných hrdinov k sebe.
A toast for friendship. Thanks for everything. Wo-Ping je preč. Láska je preč. Kompletne ju nahradilo priateľstvo s Changom. Faiovi niečo chýba, je dumavý. Leto mu však ubieha pri futbale veľmi rýchlo, lebo je svojím spôsobom šťastný. Našiel niečo čo mu po takom dlhom komplikovanom vzťahu možno chýbalo. Priateľa.
A toast for friendship. Thanks for everything. Wo-Ping je preč. Láska je preč. Kompletne ju nahradilo priateľstvo s Changom. Faiovi niečo chýba, je dumavý. Leto mu však ubieha pri futbale veľmi rýchlo, lebo je svojím spôsobom šťastný. Našiel niečo čo mu po takom dlhom komplikovanom vzťahu možno chýbalo. Priateľa.

Moment pri záznamníku na pive, a následkná rozlúčka s Changom nielen predvídajú blízky koniec filmu, ale zároveň sú aj najhrejivejšími a najkrajšími momentami filmu. Podobne ako inde, Wong tu využíva svoje trademarky. Spomalený, dokonca zaseknutý záber, voiceover cez scénu, a štipku humoru.

I've always thought that I'm different from Wo-Ping. Turns out, that all the lonely people are the same. Krásne múdro, silná vec.
I’ve always thought that I’m different from Wo-Ping. Turns out, that all the lonely people are the same. Krásne múdro, silná vec.
Vouyerské snímanie. Dojímavý sled udalostí obráti Faia k rodine. Krásny voiceover v poslednej časti filmu je podobný ako záver Falleng Angels. Nádherné.
Vouyerské snímanie. Dojímavý sled udalostí obráti Faia k rodine. Krásny voiceover v poslednej časti filmu je podobný ako záver Falleng Angels. Nádherné.
I wonder what Hong Kong looks upside down. Nádherný joke. Paráda.
I wonder what Hong Kong looks upside down. Nádherný joke. Paráda.
V náručí iného. Dokonané je, láska.
V náručí iného. Dokonané je, láska. Smutné, a pravdivé.

Scéna Wo-Pinga vo Faivom byte, ako opravuje lampu, sedí a ukladá cigarety, a v duchu smúti, je nádherná a silná. Pravdivosť, silné zobrazenie emócií, perfektné herectvo. Smútok za láskou v tej najčistšej podobe. Brilantne natočené. V spojení s následnou scénou z vodopádov, ide o jeden z najkrajších prúdov emócií v celej Wongovej kinematografii. Pre scény ako sú tieto, je to jeden z majstrov modernej kinematgrafie. Fascinujúce a úchvaté. Vodopády, Astor Piazzolla a miesto pre krajší život. Ktoré ostalo nenaplnené.

I lose my way and wander for a while, but I finally reach Iguazu. I feel very sad. I feel like there should be two of us standing there. Plačem. Masterpiece. Tuto sa všetky emócie ohľadne hlavného partnerského dua z celého filmu stretávajú, a je to nádherný kinematografický moment, ktorý dokáže sprostredkovať len zopár režísérov. Ďakujem.
I lose my way and wander for a while, but I finally reach Iguazu. I feel very sad. I feel like there should be two of us standing there. Nakoniec sa teda k tým vodopádom teda dostali, žiaľ len jeden. Plačem. Masterpiece. Tuto sa všetky emócie ohľadne hlavného partnerského dua z celého filmu stretávajú, a je to nádherný kinematografický moment, ktorý dokáže sprostredkovať len zopár režísérov. Ďakujem.
Nádhera. Ďakujem.
Nádhera. Ďakujem.

Okrem iného tento film obsahuje ukážku temperamentu Argentínčanov, krásne zasadené futbalové reálie ktoré k tejto krajine patria, ukážku ťažkého chlebíku človek a pracujúceho v zahraničí, trademarkovo ošarpaný, no krásny byt, nádhernú hudbu, famóznu Doylovu kameru, krásne farby a estetiku, brilantne vybratú hudbu, spomalené zábery, silný príbeh o láske a priateľstve, obsesiu jedlom, viac rozprávačov, nádherný koniec, vizuálny spektákel, krásne metafory, množstvo múdra, a kopec iných vecí. Už v 97 tu Wong použil viacmenej všetky svoje typické trademarky, a natočil brilantný masterpiece, ktorý právom získal cenu v Cannes. Ide o výnimočný film, akých v kinematografii nie je veľa a za to môžeme len ďakovať. Sila zobrazenia vzťahov a myšlienok je oproti drvivej väčšine režisérov absolútne neporovnateľná. Márne budem vravieť viac. Film je nutné videť. Ak tak urobíte, budete šťastný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *