Cannes Hype ’15 – Čo chcem vidieť

love-affiche-553e462f579e9-723x1024

Cannes je jeden z najstarších a v súčasnosti bez pochýb najprestížnejší filmový festival na svete. Každý rok pozorne sledujem čo sa na ňom deje, od šialeností typu Trierov Hitler na tlačovke, po kritiky na jednotlivé filmy od zabehnutých aj pomerne neznámych režisérov. Pre každého nadšenca filmu je Cannes filmovým sviatkom. Už len preto, že sa tam stretne svetová smotánka auterského filmu, spolu s množstvom nových a po inovácií bažiacich režisérov z celého sveta. V Cannes legendy začínajú a aj končia. Každý rok sa nájde zopár snímkov, ktoré by som ešte pred festivalom veľmi rád zhliadol, či už na základe mena režiséra, traileru alebo len dobrého slova na internete. Tento rok je tých filmov tiež zopár a tak som si povedal, že by to niekoho mohlo zaujímať. Vlastne, nikoho to nezaujíma. Ale podstata je taká, že som sa oklamal, že by to niekoho mohlo zaujímať. Umenie sebaklamu je pre ľudskú existenciu veľmi dôležité, a našťastie ním oplývam. Takže filmy nižšie… teším sa za dva roky keď prídu do slovenských kín. Respektíve za dva mesiace keď budú niektoré z nich premietané na ArtFilme. Šup. Mimochodom, festival v Cannes začína zajtra.

Matteo Garrone – Tale of Tales – Tento taliansky režísér sa dostal do pozornosti ľudí a médii predovšetkým svojím kontroverzným filmom o talianskej mafii Gomora. V skutočnosti som od neho nevidel ani jeden film, ale námet jeho najnovšieho počinu, ktorý je sfilmovaním rozpráviek zo 17.teho storočia. Podľa traileru pôjde o zfilmovanie viacmenej netradičné. Myslím si, že na základe traileru nikto nemôže tvrdiť, že film bude vizuálne nezaujímavý. Vyzerá to totižto veľmi dobre, vhodne zvolená hudba k traileru, a hoci som od Garroneho nič nevidel, hype je na svete.

Paolo Sorrentino – Youth – Mne osobne sa v tom veľmi odráža predošlý režisérov film, čo vôbec nemusí byť zlé. Dúfam len, že nepôjde len o jednoduchú reckyláciu, a režisér film dotiahne niekde ďalej. 

Yorgos Lanthimos – The Lobster – Podľa kritiky jeden z najväčších objavov svetového filmu za posledných pár rokov. Nevidel som od neho ešte nič, ale definitívne plánujem, a možno toto bude dobrý začiatok. Zaujíma však predovšetkým to, ako uspeje tento Grék so svojim novým filmom u kritiky. Uvidíme.

tumblr_nnwqmmRmZy1r6ivyno1_1280

Apichatpong Weerasethakul –  Cemetery Of Splendour – Keď sa Joe naposledy zúčastnil so svojím celovečerným filmom v Cannes, vyhral zlatú palmu. Tiež patrí do toho dlhého zástupu režisérov, ktorých tvorbu pozorne sledujem, ale zatiaľ len na “papieri”. Medzi kritikmi však ide o renomovaného režiséra a tak ma zaujíma či potrvrdí tento status aj jeho najnovším celovečerným projektom. Zvedavosť je na Cannes to najkrajšie.

tumblr_nnu9htYwNU1r6ivyno1_r1_1280

Gaspar Noé – Love – Noé je riadny vychcanec. A myslím si, že má fajn zmysel pre humor. Všetky jeho filmy oplývajú strhujúcou formálnou stránkou, a nie až tak strhujúcou obsahovou stránkou, ktorá však stále dokáže zaujať. Som zvedavý na jeho ďalší experiment, nakoľko každý jeho celovečerný film bol dosť odlišný a stál za to. Snáď tomu bude tak aj v tomto prípade. Keď sa písal rok 2009, Enter the Void bol pre mňa najočakávanejší film z celého festivalu v Cannes. Medzi časom mi mienka o Gasporovom filmovom umení mierne klesla, no klamal by som, keby tvrdím, že toto nie je jeden z mojich najočakávanejších filmov celého festivalu. Už len preto, lebo z technického a audiovizuálneho hladiska je Noé stále jeden z úplne top svetových režisérov. A riadna porcia audiovizuálneho porna (v tomto prípade doslovne) nikdy nemôže uškodiť. A tie plagáty 😀

love-affiche-553e462f579e9-723x1024

love-poster

ob_611fd3_love6

Gus Van Sant – The Sea of Trees – Čo to bude tentokrát? Van Sant rád a často prekvapuje. Miestami točí filmy klasickejšieho razenia, skôr pre väčšie publikum (Milk), inokedy točí nekompromisné filmy pre hardcore cinefilov, ktoré nemajú takmer žiadny dejový oblúk (Gerry). Tak či onak, je to provokatívny a zaujímavý režisér, z ktorého filmografie ma zaujalo viacero kúskov. Som zvedavý čo prinesie jeho film tentokrát a pre aké publikum bude určený. Keby len v ňom nehrá ten nesympatický Matthew McConaughey 😀

THE SEA OF TREES
The Sea of Trees. Ten hnusný McConaughey.

Andrew Cividino – Sleeping Giant – No a ja o tomto režisérovi ani filme neviem vôbec nič. Ale ten trailer nevyzerá zle, že? Je možné, že to bude sračka. Ale ten trailer nevyzerá zle, že?

Kiyoshi Kurosawa – Journey to the Shore – Od tohto nositeľa slávneho mena som síce videl iba jeden film, ale bolo to veľmi podarené dielo. Okamžite po zhliadnutí som sa rozhodol, že by som si jeho filmografiu podrobnejšie naštudoval a odvtedy jeho počiny sledujem – samozrejme ako vždy na papieri. Nebite ma, nie je na všetko čas. Každopádne som zvedavý čo sa z tohto filmu vykľuje, a dúfam že to bude niečo zaujímavé. Hlavne nech si na to raz v živote nájdem čas.

journey-to-the-shore

Philippe Garrel – In the Shadow of Women – Najnovší film od jedného z najzaujímavejších a najlepších francúzskych filmárov posledných 50 rokov. To je dôvod k radosti a zbystreniu pozornosti. Obzvlášť keď sa mi na disku povaľuje zopár jeho filmov zo 60.tich a 70.tich rokov, keď bol Garrel členom legendárneho hnutia filmárov Zanzibar. Jeho tvorba je pripravená k štúdiu, a to čo som od neho zatiaľ videl naznačuje, že to bude mimoriadne pekné a podnetné štúdium. Rád si ho predĺžim aj týmto kúskom keď sa mi dostane do rúk.

in_the_shadow_of_women_header-620x410

in_the_shadow_of_women-620x792
In the Shadow of Women
peace-be-to-us-in-our-dreams
Peace to Us in Our Dreams

Sharunas Bartas – Peace to Us in Our Dreams – Neraz som sa s menom Sharunas Bartas stretol v súvislosti s týmito pojmami – pomalý film, Tarkovsky, dlhé zábery, meditatívny, atmosférický. A to mi dáva veľkú nádej, že by to mohol byť filmár, ktorého filmy by mohli v mojom srdci okupovať špeciálne miesto. Škoda, že som ešte žiadny nevidel. To ale ešte neznamená, že sa nemôžem tešiť na ten ďalší. Nikdy neviem. Možno to bude ten prvý, ktorý ma k Bartasovi privedie.

Miguel Gomes – Arabian Nights – Platí v podstate všetko napísané vyššie. Gomes je v mojom hľadáčiku už zopár rokov, sledujem ho, chcem to vidieť. Bla Bla Bla.

vol3_o_encantado
Arabian Nights

cannes-miguel-gomes-arabian-nights-to-screen-in-directors-fortnight_1Hou Hsao Hsien – Assassin – Extrémne dlho pripravovaný film, ktorého produkcia začala snáď v roku 2010. Od Houa som videl len jeden film, ale bolo to pohladenie pre moju filmovú dušu. O všetkých ostatných filmoch tohto významného filmára som počul len dobré veci a dúfam, že 5 rokov v produkcii bude veštiť lepšie správy ako v prípade Wongovho Grandmastera. Ten je síce celkom fajn, ale nebol hodný piatich rokov zo života majstra :).

Celkom nudný plagát, že?
Celkom nudný plagát, že?

To by bolo nateraz asi všetko. Je ešte zopár filmov na ktoré som zvedavý, ale nezaujímajú ma až tak ako tie vyššie spomenuté. Samozrejme po festivale sa vynorí zopár nových, ktoré som pri robení tohto článku prehliadol, nakoľko za sebou nemali známe meno alebo dobré promočné materiály v podobe traileru alebo pútavých screenov z filmu. Cannes ako vždy priniesie zopár prekvapení, a na tie sa teším skoro vždy najviac. Tak dúfajme, že to bude dobrý rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *