Máj, lásky čas – Mojich 10 obľúbených filmov o láske

vlcsnap-2010-12-29-17h57m16s29

Článok obsahuje nezmyselné tvrdenia a pravopisné chyby, žiaľbohu sa ale nemôžete sťažovať, nakoľko je tento blog underground. Underground pravopis nezaujíma.

Láska mení životy ľudí k lepšiemu, o tom niet pochýb. Filmy menia životy ľudí k lepšiemu, o tom niet pochýb. Čo teda robia s ľuďmi filmy o láske? Menia ich životy k lepšiemu na druhú. Milujem filmy a rád si pozriem každý kvalitný film, pričom téma nezohráva rolu. Je však jedna filmová téma, pri ktorej moje srdce najviac pookrieva a piští blahom. Tou témou je láska. A tým nemyslím romantiku, nemeňte si pojmy. Romantika je takmer vždy súčasťou filmov o láske, ale romantické filmy a filmy o láske sú dva značne rozdielne pojmy. Neobhajujem sa, mám rád aj romantické filmy, pokiaľ sú dobré. Ale romantický film môže dať životu mnoho iba vo veľmi málo výnimočných prípadoch. Zato z filmu o láske si človek odnesie niečo takmer vždy. Existuje mnoho druhov lásky – rodičovská, partnerská, priateľská, alebo láska k filmu. V tomto príspevku sa však budem venovať typu lásky dvoch ľudí, ktorú som v predošlej vete definoval ako partnerská. Pôvodne som si myslel, že zvolím taktiku jeden režisér, jeden film. Ale to sa nedá. Existuje totiž jeden režisér, ktorého filmy o láske ku mne prehovárajú silnejšie ako tie ostatné. Ten režisér je Wong Kar Wai, a o láske točí ako nikto iný. Má neuveriteľný dar zachytiť niečo špeciálne prítomné v láske, ktoré sa ostatným režisérom nedarí zachytiť s takou intenzitou a gráciou. Je to majster svojho remesla, a takmer každý jeho film by sa mohol vyskytovať na tomto liste. Ale dosť už bolo brblania, prejdime k listu. Všetky filmy extrémne doporučujem, pre mňa osobne patria medzi esenciálne kúsky svetovej kinematografie a nevyhnutné diela, ktoré by mal zhliadnuť každý milovník kinematografie, obzvlášť ak sa zaujíma o filmy tohto druhu. Takže sťahujte. Po kliknutí na názov vás hodí na csfd.cz, dal som si tú pojebanú prácu. Poradie je čisto náhodné, aj keď prvý film nad ostatné mierne vyčnieva. Napíšem tu teraz na odľahčenie pervitín? Pervitín.

In-the-Mood-for-Love-2

In-the-Mood-for-Love_1

Fa yeung nin wa aka In the Mood for Love – directed by Wong Kar Wai

Neverím na obľúbený film. Ale keď mi niekto priloží pištoľ k hlave a opýta sa, pravdepodobne by som povedal tento. Absolútny masterpiece vo vyjadrení emócie skrz nežné gestá, hudbu, obraz a strih. Tento film som videl aspoň sedemkrát, a stále v ňom nachádzam nové veci. Montáž je na inej úrovni. Spojenie hudby a obrazu KRIČÍ dokonalosť. Mizanscéna používa famózne farby, zrkadlá a kompozíciu, pričom je celý film brilantne nasnímaný majstrom remesla a Wongovým dlhodobým kolaborátorom Christopherom Doylom. Celý príbeh je vyrozprávaný v náznakoch a detailoch, no napriek tomu ponúka množstvo silných momentov a potravy pre rozum i dušu. Tématicky ide o mnohovrstevnatý film, ktorý svoje témy skúma cez príbeh lásky dvoch ľudí. Samotný film je však omnoho bohatší a témy ktorých sa dotýka sú hlboké a nádherne spracované. Hudba je dokonalá, a kto tvrdí opak, nie je môj kamarát. Herectvo dvoch hlavných hercov prekračuje nebesá s niekoľkokilometrovou rezervou. Momenty na chodbe, záver, spoločná večera, míňanie sa pri hlavnom motíve, množstvo rôznych interpretácií…. Mohol by som hovoriť dlho. Ale slová nemajú zmysel. Tento film je dokonalý – nič naviac, a nič nechýba. Je to duša zachytená na filme. Ďakujem.

before_midnight_img_0044__120905172103

09c14c7f856e6846806612fac8c07fab

Trilógia Before Sunrise, Before Sunset a Before Midnight – directed by Richard Linklater

Síce ide o trilógiu, ale ruku na srdce – je to jeden film. Film života a lásky dvoch ľudí, ktorý je natočený omnoho originálnejším a zmysluplnejším spôsobom ako vychvaľované Boyhood od toho istého režiséra (ktoré je tiež skvelé). Hovoriť čokoľvek o obsahu tohto filmu je viacemenej zbytočné – poviem len, že filmy si treba pozrieť chronologicky v poradí v akom boli natočené, inak sa veľká časť významu stráca. Každý film je natočený s odstupom deviatich rokov, ktorý predstavuje aj reálny odstup deviatich rokov vo vzťahu ústrednej dvojice skvelého Ethana Hawka a okúzlujúcej Julie Delpy. Herecké výkony sú absurdne prirodzené, nečudoval by som sa keby ide o odžitú improvizáciu. Filmy nie sú natočené nejak výnimočné originálne, v podstate ide o dlhé zábery kamery s dôrazom na dialóg dvoch hlavných hrdinov. Ten dialóg je však tak reálny, skvelý a odžitý, že sa človeku až nechce veriť, že ide o film. A o láske je v tejto trilógií povedané tak nesmierne mnoho, že by mohlo byť rozdané aj ostatným filmom. A tá pravdivosť. Takisto záber filmov je obrovský a pokrýva rôzne obdobia v životoch hrdinov, čo znamená rôzne perspektívy – predsa len, človek sa inak správa v 26tich ako v 40tke. Tomu odpovedá aj to, že sa každý diel odohráva v inom prostredí – a každé je magické. Shit, táto trilógia/tento film je tak pravdivý a krásny, že človeka až mrazí. A cítiť, že každý zo zainteresovaných dal doňho kus seba. Nádherné.

o-LOST-IN-TRANSLATION-facebook

lost_in_translation_poster

Lost in Translation – directed by Sophia Coppola

Strhujúci film, o ktorom už som napísal čo to tu. Nemienim sa opakovať, len poviem, že film som nedávno zhliadol opätovne, a je to absolútny masterpiece. Spôsob akým tento film vyjadruje silné a podstatné momenty ľudského života si v ničom nezadá z prvým filmom tohto listu. Excelencia na každom kroku. Tento film nikdy nebude zmazaný z mojej duše a hlavy.

1

An-oversimplification-_01

An Oversimplification of her Beauty – directed by Terence Nance

Denníkový dokumentárny film o láskach jedného muža, bohato využívajúci animáciu so soundtrackom od Flying Lotusa. BUM. Rýchle rozprávanie, s osviežujúcou kadenciou nápadov a hravosťou ala Godard v dobrej nálade. BUM. Tento film má chybu. Sype z rukáva nápady tak rýchlo, že sa postupne omrzia a mohol by byť kratší, alebo lepšie štrukturovaný a odrozprávaný tak, aby podporil svoju stopáž. Ale nech zajtra zmoknem ak to nie je jeden z najoriginálnejších filmov o láske za posledných pár rokov. Na debut až zarážajuco dobré. Takisto je to najmenej známy film na celom zozname, takže mám silné nutkanie ho pretlačiť medzi viac ľudí. Toto je skrátka nutné vidieť. Osviežujúco úprimné, hravé a originálne. A to sa veľmi cení.

 

vlcsnap-2013-10-27-00h54m10s175

loveexposure

Ai No Mukidashi aka Love Exposure – directed by Sion Sono

Ok, tento 4 hodinový epos nie je ani zďaleka len o láske. Práve naopak. Možno je o láske menej ako o iných veciach. Vlastne nie. Počkať. Tento film je definitívne predovšetkým o láske. Ale aj o tisíci iných vecí. Tak si to teda ujasnime – ide o absolútne bezprecedentne originálny film, ktorý strieda žánre a témy ako ja striedam záložky v mojom prehliadači? Presne tak. Ide o film s neuveriteľne úžasným koncom, ktorý nemá v kinematografii obdobu? Ide. Je to film, ktorý som si napriek jeho stopáži pozrel na jedno posedenie bez prestávky a prišiel mi ako keby má hodinu a pol? Je. Je to jeden z najsilnejších, najkrajších a najťažšie popísateľnejších zážitkov aké som pri filme zažil? Je. A takisto to je film, ktorý sa strašne veľa ľuďom nebude páčiť. Je totižto v šialenosti úplne inde ako všetky filmy na zozname. Mňa tá šialenosť zasiahla správne, neviem ako vás. Ale nedoporučiť tento film by bolo hriechom. Lebo je to masterpiece, aký sa urodí raz za dekádu. A takisto je to film o nenápadnom fotení nohavičiek pod sukňami dievčat.

vlcsnap-2010-12-29-17h57m16s29

05_a-woman-is-a-woman-poster

Une femme est une femme  aka Woman is a woman – directed by Jean Luc Godard

Moja domáca wifina sa volá Jean Luc Godard. Prečo? Lebo Godard je pán. Tento chlapík je ako vlna ktorá ide už 55 rokov proti všetkým vlnám z brehu doprostred oceánu a stále jej nedochádza sila. Godard je v niektorých filmoch tak originálny, že niektorí renomovaný režiséri nedosiahnu toľko originality za celú kariéru. Jeden z pilierov svetovej kinematografie, ktorý nemôže chýbať pri žiadnej serióznej debate o gigantoch filmu. Film žena je žena nie je mojím obľúbeným Godardovým filmom. Ale je to krásny príbeh o žene, ktorá sa rozhodla mať bábo. Anna Karina sa rozhodla mať bábo, a Godard o tom natočil film v priestoroch jedného bytu, pričom si vypustil svoj ventil hravosti. Nechýba ani muzikálna vložka (ak si teda dobre pamätám). Podobne ako u iných Godardových filmov, láska je tu iba jeden z motívov, ktorý je naviac poňatý značne zľahka. V podstate ide o komédiu, ktorá rieši vzťah jedného páru. No takúto komédiu som asi ešte nevidel. Nie je až tak experimentálna ako iné Godardove kúsky, no je o to ľahkomyselnejšia a hravejšia. Toto je presne ten typ filmu, ktorý by som si pustil na rozveselenie keby mám zlú náladu. Je príjemné pre zmenu vidieť film, ktorý sa na vzťah pozerá z veľkého nadhľadu a nemyslí si, že nezhody vo vzťahu sú koniec sveta. Alebo možno myslí, ktovie. Ja by som to však rozhodne nespoznal. Definitívne jeden z najpríjemnejších a najľahšie pozerateľných Godardov.

happytogether1

25a8ff788f6e8221181dc069f868f0cf

Cheun gwong tsa sit aka Happy Together – directed by Wong Kar Wai

Pôvodne som v tomto zozname plánoval uviesť Chungking Express od Wong Kar Waia, ale tento film mi nakoniec prišiel vhodnejší. Oproti zvyšku Wongovej filmografie je trošku iný, no nemenej špeciálny. V prvom rade sa neodohráva v Hong Kongu, dokonca sa neodohráva ani v Ázii. Takéto filmy má Wong v kariére len dva, a My Blueberry Nights je pomerne nešťastnou ukážkou toho čo dokáže Wong mimo svoju domovskú pôdu. Drvivá väčšina deju filmu sa odohráva v Argentíne. Film nemapuje až tak zamilovanie sa a lásku dvoch osôb, skôr ich postupný rozchod a snahu lásku si udržať. A v neposlednom rade, ide o jediný Wongov film, ktorý mapuje lásku dvoch osôb rovnakého pohlavia – v tomto prípade mužov. Keď som videl tento film prvýkrát, myslel som si, že tento fakt môže značne ovplyvniť moje vnímanie filmu. Po zhliadnutí som však musel uznať, že ide predovšetkým o zobrazenie vzťahu dvoch ľudí, a ich homosexualita nemá vo filme takmer žiadny dopad na čokoľvek. Je to skrátka kronika rozpadajúceho sa vzťahu, a to že ten vzťah neprežíva muž a žena je úplne irelevantné. Postavy sú aj tak iba Wongovým plátnom k vykresleniu udalostí jedného vzťahu. Film má diametrálne odlišnú vizuálnu stránku od zvyšku režisérovej tvorby, napriek tomu že ho nasnímal dvorný Christopher Doyle. Argentína poskytuje úplne iný druh prostredia, no napriek tomu ho kameraman nasnímal rovnako brilatne ako je uňho vždy zvykom. Herecké výkony sú ako vždy famózne, film obsahuje aj jednu pomerne naturalistickú sexuálnu scénu, minimálne na Wongove pomery. Herci hrajú maximálne presvedčivo. Film obsahuje krásny epilóg v Hongkongu. Mnohé scény doprevádza magická hudba od majstra Astora Piazzollu. Mimo vyššie spomenuté odlišnosti však ide v podstate stále o typický Wongov film, od tém až po užitie hudby, strih a celkové spracovanie. A to znamená, že film je veľmi veľmi blízko dokonalosti. Čo budem viac hovoriť – každý jeden film od Wonga mimo Blueberry nights a Grandmastera si zaslúži byť na tomto liste. Zvolil som tento, lebo je mierne odlišný od zvyšku režisérovej tvorby a mal som zrovna chuť. Teraz si to choďte pozrieť.

eyes-wide-shut

SmithShining_1024x1024

Eyes Wide Shut directed by Stanley Kubrick

Ach Kubrick. Ty si tak škaredo chladný. Tak oceľovo chirurgicky presný a perfektný až je to nechutné. Všade kde chodím vravím, že Kubrick je preceňovaný. Nemôžem za to. Je to tak. Kubrick je skvelý režisér, ale nie je to jeden z velikánov svetovej kinematografie na úrovni Godarda alebo Tarkovského. Napriek tomu je to setsakramentsky dobrý režisér. To už sa poprieť nedá. Jeho filmografia obsahuje veľké bohatstvo žánrov – od noir kriminálky, cez filozofické sci-fi, biografický film, mišmaš v podobe mechanického pomaranču, vojnový film a ktovie čo ešte. Svoju kariéru však zakončil filmom o vzťahoch a o láske. Eyes wide shut je jeden z mojich obľúbených Kubrickových filmov. Vznáša sa nad ním opar určitého ťažko popísateľného tajomna, niečoho hlbšieho, čo podľa mňa  v jeho filmoch veľmi chýba. Normálne sa mi chce povedať, že ten film má ducha, a to je v mojom ponímaní u Kubricka takmer nemožné. Herecké výkony sú viacmenej priemerné, ale osral to pes. Ten kto pozerá filmy kvôli hereckým výkonom si zaslúži dostať bičom. Príbeh o hľadaní stratenej esencie vzťahu sa hodne obšmieta okolo sexu, čo podporí aj samotný záver filmu. Scény z druhej polovice filmu sú dnes už legendárnym materiálom, veľmi dobré použitie hudby ich pozdvihuje veľmi vysoko a je z nich cítiť silu. Záver je veľmi silný, podobne ako vo väčšine režisérových filmov – a aj patrične nejednoznačný. Atmosféra vianočného New Yorku, život smotánky, krásna práca s kamerou a dobre sfilmovaný scenár podporujú kvalitu filmu zo všetkých strán. Ale predovšetkým je to o tom, že v tom filme vidím niečo viac ako u ostatných kúskov od Kubricka. Niečo čo nie je robotické a viditeľné, ale naopak podprahové, mystické a neľahko interpretovateľné. A to mi v Kubrickovej filmografii veľmi chýba. Vesmírna odysea to síce má, ale v príliš chladnej, racionálnej a robotickej verzii, ktorá ma neočaruje tak ako v tomto prípade, kedy z filmu cítim niečo vyslovene ľudské. I preto je to možno môj najbobľúbenejší Kubrick – ale to by som musel ešte zvážiť. Som každopádne rád, že sa na sklonku svojho života dostal k tomu, aby natočil film o vzťahu a láske dvoch ľudí.

e88b46c688264e3c9b07e684c6a7fcc5

the-cook-thief-his-wife-and-her-lover-movie-poster-1990-1020263154

Cook, thief, his wife and her lover directed by Peter Greenaway

Prvý film, ktorý som od tohto filmového enfant terrible zhliadol. A že to teda je jazda! Film rozpráva veľmi jednoduchý príbeh, ktorý sa takmer celý odohrá v minimálnom počte kulís, zahŕňajúcich reštauráciu a milencov dom. Názov to prezrádza všetko – ide o milostný príbeh ženy zloducha a jej milenca, pričom je celý príbeh rámovaný priestorom reštaurácie a konceptom jedla. Kúzlo tohto filmu, ako to už u Greenaway väčšinou býva, je v spracovaní. Keď sa povie reštaurácia, málokto si predstaví tak opulentné kulisy ako sa nachádzajú v tomto filme. Každá lokácia má vlastnú symbolickú farbu. Od neutrálne zelenej kuchyne ktorá je doménou kuchára, cez červené jedálenské priestory kde dominuje spupnosť a demencia zlodeja, biele čisté záchody kde vzniká láska medzi ženou a jej milencom. Symbolika farieb je prítomná počas celého filmu. Opulentné priestory reštaurácie sú však značne divadelné, ako to u Greenaway býva zvykom, a tak je ilúzia filmovej reality každú chvíľu úmyselne naburávaná a nahradzuje ju umelý konštrukt veľkolepého divadla. Film je to dekadentný, plný nechutných výjavov – väčšinou v súvislosti s jedlom. Postupná gradácia vedie do epického konca podporeného veľmi podarenou skladbou Memorial od Greenawayovho dvorného skladateľa Michaela Nymana. Hudba je však podarená počas celého filmu, podobne ako perfektná výtvarná stránka filmu – od kulís, nasvietenia, kostýmov a celkovej štylizácie – až po herecké výkony a primitívnu, no efektnú a efektívnu zápletku. Ide o jeden z klenotov, ktorý by si žiadny milovník kinematografie nemal nechať ujsť. A hoci ide o jeden z najjednoduchších režisérových filmov, v tomto prípade možno platí menej je niekedy viac – patrí totiž aj medzi jeho najlepšie, i keď to je diskutabilné – Greenaway má totižto tých podarených filmov veľmi mnoho.

leconseguenze_1

e68ba33152ba5cd6d81c479390fbdcd3

Le Conseguenze dell’ amore aka Consequences of love directed by Paolo Sorrentino

Podobne ako u Greenawaya, ide o môj prvý snímok, ktorý som od tohto známeho Talianskeho režiséra videl. A dodnes ostáva mojím obľúbeným kúskom z jeho filmografie – čo je vysoká pochvala, nakoľko zvyšok jeho filmov definitívne stojí za to. Ide o príbeh finančníka, ktorý sa proti svojej vôli stal bábkou v rukách mafie. Jeho osoba je veľmi nesympatická – no napriek tomu režisér v priestore celého filmu postupne vybuduje náš vzťah s touto postavou do takej miery, že s ním nakoniec dokážeme súcitiť. Napriek tomu, že postava dvorného režisérovho herca Toniho Servilla zpočiatku pôsobí ako neschopná milovať, práve láska naruší chod filmu a obráti ho nečakaným smerom. Nebudem prezrádzať viac, tie filmy sú tu na to aby ste si ich pozreli. Môžem však povedať, že film fantasticky využíva hudbu, obsahuje nádherné zábery a celková audiovizuálna stránka je bez chybičky. Napriek vážnemu tónu sa vo filme dajú nájsť i príjemné záblesky humoru. Ako je u Toniho Servilla zvykom, jeho hlavná postava je zahraná chirurgicky presne – skutočne ide o jedného z najlepších hercov svojej doby. Príbeh nie je úplne ľahko preniknuteľný, ale je pomerne silný a nejde o nič čo by sa nedalo prelúsknuť po dvoch pozorných zhliadnutiach. Mnohé filmy na tomto zozname oplývajú rôznymi kvalitami, no často v nich samotný príbeh nie je až takým silným alebo dominantným prvkom – v tomto prípade je príbeh naozaj skvelý, zmysluplný a krásne natočený. Po rokoch a mnohých zhliadnutiach ostáva tento film pre mňa jedným z najkrajších filmov o láske, a i cez iné klenoty v Sorrentinovej filmografii, je to pre mňa stále môj obľúbený film od tohto renomovaného talianska režiséra. Nutno vidieť.

Na záver musím dodať, že som možno niektoré filmy zabudol, možno aj filmy, ktoré by si zaslúžili byť v tejto desiatke viac ako niektoré z vyššie spomenutých. Každopádne, toto je veľmi solídny výber, a všetky filmy v zozname milujem. Snáď sa budú páčiť aj vám.

One thought on “Máj, lásky čas – Mojich 10 obľúbených filmov o láske

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *