Ženy – Hudobníčky pt.2

12903e8cf681da89c2a2030c3d06c438

Kde bolo tam bolo v jednej kuchyni vedľa práčky na žehliacej doske skladal prádlo jeden muž. A vôbec nič na tom nebolo. Viete,  niekedy je to otravné. Počúvať o tom ako ženy patria do kuchyne a k deťom, ženy upratujú a muži opravujú a dvíhajú ťažké veci. Mnoho ľudí tak zmýšľa. Nerobí to z nich hlúpakov alebo kravy. Určite im to dáva komparatívnu nevýhodu voči ľuďom, ktorí si zachovali zdravý rozum a tieto stupídne genderové stereotypy nejak ignorujú. Napriek tomu, aj keď sú znevýhodnení, rád by som si ešte kopol. Takže drahí, pojebte sa. Všetcí tí, čo vravia, že žena patrí do kuchyne a muž má zarábať peniaze a opravovať autá – pojebte sa prosím. Urobíte mi radosť. Ďakujem.

V minulej časti tohto článku, ktorú môžete nájsť na tomto linku – Ženy – hudobníčky som sa zameral na zopár dievčat, ktoré si idú svoje a krásnym spôsobom v hudobnom svete reprezentujú pohlavie ktoré ma celkom priťahuje. Podobne ako vo väčšine odvetví, aj v hudbe mám niekedy dojem, že žurnalisti často opomínajú ženy a články sa pohybujú len na ose mužských zástupcov jednotlivých žánrov. Na druhej strane, zase sa nehrajme na super zástancu rovnomernej genderovej politiky – niekedy to nielenže nejde, ale je to i scestné. V mnohých odvetviach je mužské pohlavie zastúpené viac ako to ženské a vice versa. Preto sa niekedy umelo snažiť udržať rovnováhu nemusí byť košér. Ale v hudbe sa to často ako tak dá. A keď nie, treba dať ženám priestor aspoň v samostatných kúskoch textov ktoré poukážu na to, že hudobný svet by bez nich trpel. Bez tých krásnych hlasov mnohých speváčiek, bez inovácie experimentátoriek s rannými syntetizátormi, bez inštrumentalistiek, ktoré obohacujú zjav každej kapely na koncertoch, bez zvukáriek a bez vedkýň, ktoré vymýšľajú nové nástroje a efekty, bez všetkých žien v hudbe, by svet bol o mnoho smutnejším a horším miestom. Zato keby ich ubudne z práčovní a kuchýň, možno by sa nič tak hrozného nestalo, nemyslíte? Hlavne ich prosím zaplaťme rovnako ako mužov.

Nižšie výber niektorých žien, ktoré robia svet krajším miestom zo štúdia miesto kuchyne.

Nidia Minaj

18 rokov, chodí do školy v Bordeaux. Miesto vína denne produkuje progresívnu tanečnú hudbu otierajúca sa o africké vplyvy kombinované s modernými trendami v elektronickej tanečnej hudbe. Ide jej to krásne, čo potvrdzuje vecami na svojom soundcloude, ale napríklad aj releasmi na labeloch ako napríklad v súčasnosti veľmi trendy a renovovaný portugalský label Principe.

Interview + iné interview

1406486083Nidia-580x580

Cooly G

Dnes už viacmenej stálica scény, začínala v siedmich rokoch u tata v štúdiu, momentálne môže vyučovať – jej doménou je okrem produkcie takisto aj spev a rap, takže dievča evidentne vie. Produkčne začínala na vlne vtedy módneho UK funky, postupne sa k jej produkciám pridal aj jej spev a od infekčných tanečných rytmov sa produkcia značne skomplikovala a presunula sa trocha viac do pesničkovejších štruktúr, stále však podliatych príjemným synth heavy soundom.

Interview + iné interview

cooly2_092409

Fatima

S armádou hot producentov za chrbátom vydala Fatima minulý rok na labeli Eglo records svoj debutový album, ktorý sa umiestnil veľmi vysoko na mojom zozname najlepších albumov posledného roka. Produkčne túto speváčku s veľmi príjemným menom zastrešujú talenty ako Floating Points, Knxwledge, Flako, Oh No a iný. Moderný soul v tej najlepšej podobe.

Interview + iné interview

af3d3e5fead3f42a56432cdd7d34112f.1397730441

Janelle Monáe

Možno mierne namyslená, vyzerá ako kurevsky sexi chlapex s prsiami :). Ale nie. Janelle má veľmi energické koncerty zahŕňajúce množstvo hudobníkov, zaujímavé kostými, špičkový spev a ktovie čo ešte. To všetko je aj odrazom jej štúdiovej tvorby – jej albumy boli zatiaľ značne konceptuálne, a hoci ich vydala zatiaľ len tri, všetky tri sú nesmierne kvalitné zmiešaniny funku, soulu a R’n’b. Zaradila sa tak po bok uvedomelých a famóznych černoškých hudobníčiek ako Erykah Badu, Jill Scott alebo bohviekto ešte, nie som na tomto poli expert a vymýšľam si z hlavy.

Interview + iné interview

Janelle-Monae

Carla Bozulich

Tuto máme pre zmenu inú roztomilú dievčinu, ktorá hrá aj na gitara a tak sa celkom aj potuluje po kapelách, nejaké už založila no a ja som ju spoznal vďaka jej sólo projektu. Ten je hodne temný a mne osobne evokuje tvorbu Nicka Cavea, ale to je asi subjektívny postreh. Takisto sa jej album umiestnil vysoko v mojom rebríčku najbobľúbenejších albumov minulého roku, a tak mi neostáva nič iné, len čakať na jej ďalší počin, a doporučovať tento čo sa len bude dať. Pozrite sa na tú fotku nižšie, no nevyžaruje z tejto ženy niečo úžasné? Podľa mňa áno.

Interview + iné interview

12903e8cf681da89c2a2030c3d06c438

Fiona Apple

Fiona si ma svojím posledným albumom The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do absolútne podmanila, a okamžite som sa stal fanúšikom. To však ešte neznamená, že som si spätne vypočul aj tie staršie albumy, hoci sa chystám. Každopádne, Fiona je evidentne veľmi skúsená vo vytváraní pesničiek, ktorá sa páčia aj ľuďom ktorý až tak nepočúvajú pesničkárstvo a hudbu podobného charakteru. Na mňa to definitívne fungovalo a jej posledný album bol nepochybne materiálom, ktorý by fanúšikovia hudby nemuseli premeškať – takže ak ťa baví hudba, rozhodne tento album a aj celú tvorbu tejto zaujímavej ženy nemusíš premeškať. Môžeš. Ale nemusíš.

Interview + iné interview 

20artsbeat-fiona2-blog480

Jean Grae

Táto žena sa mi prvýkrát dostala do pozornosti na albume Take London od dvojice The Herbaliser. Na tom albume rappovala, a to veľmi zdatne. Po pár rokoch som sa dostal k zvyšku jej tvorby a zistil som, že ani zďaleka nie je len rapperkou. Jej posledná vec má nádych country a používa dosť veľa hovoreného slova, v jej tvorbe nájdeme soul a rôzne podivné experimenty. Je vidno, že ju hudba baví a nebojí sa experimentovať a skúšať nové veci, a to sa vždy cení. A mimochodom, už som spomínal, že si veci aj produkuje? Hot damn, veľmi pekné, vidieť takýto talent na viacero disciplín vždy poteší. Čo prinesie Jean ďalej? Na refresheri sa to určite nedočítate. Tu možno tiež nie, ale snáď na ňu nezabudnem na pár rokov ako naposledy. Bola by to veľká škoda.

Interview + iné interview

401744_10152355996040454_1131798104_n

Beth Gibbons

Speváčka Portishead a takisto vydala aj sólo projekt s RustinMan. Viac netreba hovoriť.

žiadne interview + žiadne interview

a9771ff4

Joanna Newsom

Joanna Newsom má ale teda nebeský hlas! Keďže nie som fanúšik, respektíve fanúšikom sa ešte len stanem, nemôžem si dovoliť príliš vypisovať, ale viem že táto dáma hrá na harfe a krásne spieva. Jej texty sú tiež vraj pomerne výnimočné, čiže pre niekoho kto sa v angličtine rád prehrabáva to je definitívne plus. Škoda, že vydáva albumy podobne ako Fiona Apple – raz sa sedem rokov :). Naposledy sme jej famózny hlas mohli počuť v nemenej famóznom filme Inherent Vice od Paula Thomasa Andersona. Vraj už pripravuje nový album, takže vám doporučujem skrátiť si čakanie naň práve týmto krásnym kúskom kinematografie. Napísal som to špičkovo ako sa na lifestylový blog patrí?

Staré interview + iné staré interview

Joanna-Newsom-press-photo_by-Annabel-Mehran

Keďže toto je článok na pokračovanie, ktorého predošlý diel vyšiel pred rokom a pol, tak si necháme priestor aj nabudúce. Snáď to nebude trvať tak dlho :) . Už som niekedy spomínal, že po sebe neopravujem pravopisné chyby?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *