Kdo si hraje, nezlobí – Január ’15

screenshot4

Ach, ty hviezne dobrý vesmír kde mám dosť času na všetko a nie si paralelný. Keby môžem plakať nad rozliatym mliekom. Ale nedá sa. Nie je čas. Rovnako ako nebude čas na to, aby som každý mesiac vytvoril tento článok o hrách. Keby to náhodou neviete, videohry sú super. Ale aj veľa iných vecí, všakže. Napríklad posedenie s kamarátmi, pekná túra po krásnej prírode, lúštenie krížoviek, šport a pervitín. Všetky tieto veci sú bez zaváhania fámoznou súčasťou životov nemála ľudí, a záleži len od toho čo komu sadne. Ja napríklad rád vysávam a užijem si občas aj nejakú knihu pri pohári dobrého archívneho vína. Alebo si občas rád zahrám nejakú tú hru. Či už slovnú s ľubovoľným človekom po ruke, alebo multiplayer s ľubovoľným človekom po sieti, alebo singleplayer s ľubovoľným počítačom po zotmení. Sem tam sa rád zahrám.  V janurári som si pomimo jedno famózne vysávanie 24.1. zahral aj nejakú tú hru. Nakoľko je ťažké popri živote a práci ponárať sa do dlhých zážitkov pravých hardcore hier, v mojej plytkosti som sa uchýlil k jednodušším, no často veľmi zábavným hrám ktoré obšťastňujú majiteľov tabletov. Viem, je to plytké, ale nediskriminujte – aj hry na tablet môžu byť dobré a zábavné, a občas môžu byť hry na tablet aj hardcore. Všetky spomínané hry sa dajú zohnať na Apple App Store a asi aj niekde inde. Ale dosť už bolo sračiek, poďme k veci.

Rayman Jungle Run + Rayman Fiesta Run

V skratke ide o hru typu endless runner, avšak značne upgradovanú. V podstate ide o analógiu naháňania truhly z Rayman Origins, zo všetkým čo k tomu patrí. Famózna hudba, parádny vizuál, dostatočná obtiažnosť ktorá zabaví aj skúsených hráčov, dostatok obsahu. Obe hry si dokopy kúpite za necelého tri a pol eura a ja som nad nimi strávil circa 15 hodín, čo je za spomínanú cenu hodne veľa kvalitnej zábavy. Pre fanúšika plošinoviek bez debaty jedna z najzaujímavejších hier akú si na tablete môže kúpiť. Za posledných päť rokov som snáď ani nevidel zlú Rayman hru, a že ich predtým bolo nemálo. Parádne znovuzrodenie značky. 4/5.

1209069amrjrs001dd2012

rayman-jungle-run-22-700x421

 Crossy Road

V podstate len lepšie prepracovaná varianta Froggera. Neviem čo by som k tomu povedal viac. Audiovizuálne spracovanie je fajn, nič veľkolepé. Kopec hrateľných postavičiek, nenasierajúce mikrotranzakcie, a dobrá hajzlová a krátkodobá zábava. Nič prelomové, ale zabaví. Hra je free s mikrotranzakciami. 3/5.


crossyroad_samecars

crossy-road-collage

Monument Valley

Mierumilovná logická puzzle hra. Cieľom je dostať postavičku na špecifické miesto v leveli pomocou rôznej manipulácie s priestorom a posúvania postavičky samotnej. Trik je v tom, že geometria levelu je postavená na rôznych optických ilúziach a Escherovských hlavolamoch. Napriek tomu je obtiažnosť normálna, nestalo sa mi ani raz, že by som sa zasekol spôsobom s ktorého by som sa nevedel po chvíľke dostať. Samotná satisfakcia z riešenia hádaniek nie je až taká veľká, ale o to v tejto hre nejde. Táto hra je zameraná na potešenie z audiovizuálneho spracovania. Krásna minimalistická estetika plná farieb a dobrý zvukový doprovod robia z tejto hry klenot pre vaše zmysly. Za príplatok 1,70 eura je možné dokúpiť aj dodatočných 8 levelov, a tak celkový počet v súčte s hlavnou hrou dáva 18 levelov. Je veľká škoda, že tie najlepšie levely sú práve v tomto platenom balíčku. Kvalita týchto levelov je o úroveň vyššia ako kvalita levelov v hlavnej hre. Čo už. Hra samotná stojí 3,5 eura a strávil som pri nej circa 1 až 2 hodiny. Balíček ôsmich levelov predávaných pod názvom Forgotten Shores mi vystačil asi na rovnakú dobu. Hra neobsahuje mikrotranzakcie. Musím povedať, že by bolo kriminálne, keby si nekúpite k hlavnej hre aj spomínané rozšírenie, ktoré je skutočne vynikajúce. 5 euro sa za tých pár hodín zábavy snáď dá obetovať. Obzvlášť keď je tá zábava tak pekná. 4/5.

monumentvalley_gdc_long

screenshot4

 

Framed

Jednoznačne najunikátnejšia zo všetkých hier ktoré sa mi v chladnej zime januára dostali do rúk. Ide o príbehovo orientovanú hru, v ktorej sa odohráva predom stanovený príbeh v jednotlivých scénach, ktoré hráč môže ovplyvňovať preusporadúvaním komixových políčok v scéne tak, aby sa príbeh vyvinul v jeho prospech. Za hodinu je po všetkom a to je dĺžka ktorá takémuto typu hry stačí. Koncept je vyždímaný, soundtrack ohraný a príbeh vstrebaný. Nutno dodať, že nejde o žiadny masterpiece a hra je to viacmenej priemerná, koncept je však dosť zaujímavý na to aby udržal pozornosť na tak krátku dobu. Soundtrack je fajn. Pikoška – táto hra sa vraj veľmi pozdávala Hideovi Kojimovi. 3,5/5.

Framed_Screen_02x1024-940x705.1363852189

framed8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *