Labely ’14 – 13 je vraj nešťastné číslo

tumblr_nfpqx8W31M1qaytffo1_1280

Viete, tuto teraz musím niečo napísať, lebo keby to tak neurobím, tak by sa v náhľade článku na facebooku miesto reálneho textu zobrazoval link youtube videa nižšie, čo by z estetického hľadiska vôbec nepôsobilo pekne, pokiaľ teda nie ste kyber fetišista s úchylkou na kód. Chápete? Cenný náhľad do života bloggera. Ste mi dlžný sedem centov. Klark Cent.

PAN_medium_image

PAN – najlepší label súčasnosti? Od abnormálne kvalitnej a zaujímavej vizuálnej identity, cez inovatívnu, rozmanitú a kvalitnú hudbu až po famózne videá, tento label už zo tri roky absolútne kraľuje. Tento rok nastal v ich katalógu prirodzený posun k viac beatovo orientovanej hudbe, ale ako u väčšiny releasov z tejto stajne je takéto škatuľkovanie značne redukujúce, a najlepšie urobíte, pokiaľ si hudbu vychádzajúcu na tomto labeli pustíte a utvoríte si názor sami. Stojí to za to, a už sa neviem dočkať čo prinesú v roku 2015.

Tento rok vydali: Lee Gamble, Afrikan Sciences, Mesh, Valerio Tricoli, Objekt, Black Sites, Helm

Eglo-logo

Eglo Records – Label ktorý založil Sam Shepherd aka Floating Points. Je to mladý label v ktorého repertoári môžete nájsť žánre ako soul, funk, boogie, house a iné, ale jebať žánre. Ide o kvalitnú hudbu, a minulý rok sa label vyšvihol a priniesol jeden z najlepších albumov roka v podobe debutu vokalistky Fatimy. Len tak ďalej.

Tento rok vydali: Fatima, Floating Points, Shafiq Husayn, Kirkis, Dego & Kaidi

LR-logo-horizontal_7201

Leaving Records – jeden z mojich obľúbených labelov posledných rokov má pod taktovkou Matthew David ktorého môžete poznať z jeho releasov na Lotusovom Brainfeederi. Tento label začínal kvalitnými releasmi zameranými na experimentálne beaty, no postupne sa jeho záber značne rozšíril, a dnes už majú na konte aj rockový release, pomohli priniesť svetu také mená ako Julia Holter alebo Cyclist. Mne sa vďaka nim dostal do povedomia napríklad Luis Johnston aka Wanda Group aka Dem Hunger aka The Hers, čo je jeden z najoriginálnejších hudobníkov poslednej dekády. Minulý rok priniesli EMV, tento rok D/P/I. Ras G tento rok u nich zadelil dva releasy ktoré rozhodne nezaškodili. Od minulého roka uzavreli dohodu so Stonesthrow, ktorý sa im v súčasnosti čiastočne ak nie úplne stará o distribúciu. Tento label netreba prepásnuť, sú to samé esá. Ako sa vraví po anglicky – Miss at your peril.

Tento rok vydali: D/P/I, Ras G, Dakim, Ssaliva, Dntel, Brogan Bentley, Diva, VHVL, M. Geddes Gengras

0000752430_10

Opal Tapes – Jeden z najzaujímavejších labelov zameriavajúcich sa na Techno a podobné tanečné žánre. Tvrdiť však, že ide iba o techno, by bolo značne redukujúce. Opal tapes skrátka vydávajú hudbu, ktorá sa pohybuje na pomedzí žánrov a to platí pre väčšinu spomenutých labelov. Jednotná estetika, neuveriteľná potencia a konštantná kvalita je to čo spája releasy z tohto labelu. Tento rok spustili aj vinylový offshoot Black Opal, ktorý tiež stojí za preskúmanie. Kedysi by som nepovedal, že jeden z najelepších labelov roku 2014 bude vydávať na kazetách, to však len dokazuje, že kvalitná hudba nie je závislá na médiu.

Tento rok vydali: Lumisokea, Violet Poison, Run Dust, Mike Simonetti, Basic House, Ford Foster, Alley Catss, S Olbricht

logo-01

DDS – Tomuto labelu šéfujú chalani z Demdike Stare. Nevydal hafo materiálu ako niektoré iné vydavateľstvá na tomto zozname, každý release je však klenot, ktorý dáva veľký prísľub v selekciu tohto labelu do budúcnosti. Som zvedavý čo bude ďalšie, nepochybujem však o tom, že sa to oplatí vypočuť.

Tento rok vydali: Shinichi Atobe, Micachu

modernlove

Modern Love  Modern Love je stálica, ktorá sa medzi mojími obľúbenými objavuje už niekoľko rokov. Každý kúsok hudby ktorý výde z tejto stajne je u mňa masívne očakávaný a málokedy sklame. V rámci labelu je za posledných zopár rokov naviac badateľný  intenzívny vývoj, čo nebýva vždy pravidlom. Posun od techna k omnoho širšej škále nielen tanečnej hudby podporený aj kvalitnou premenou vizuálnej stránky jednotlivých releasov tomuto Manchesterskému labelu značne pomohol. Ostáva len dúfať, že sa ľudia zodpovedný za tento label neprestanú posúvať ďalej a že v roku 2015 konečne už vydajú album od Gaza Howella.

Tento rok vydali: Jack Dice, Rainer Veil, Demdike Stare, Andy Stott, Millie & Andrea

hyperdub

Hyperdub – Hyperdub oslávil tento rok 10te výročie a stále je labelom ktorý sa definitívne oKlatí sledovať. Žiaľ, label postihla nepríjemná správa v podobe smrti vokalistu Spaceapea, ktorý úzko spolupracoval so šéfom labelu Stevom Goodmanom aka Kode9, alebo Burialom. Rok 2014 nepriniesol žiadny nový release od Buriala, zato sme videli veľmi kvalitné výberovky mapujúce minulosť, súčasnosť a budúcnosť labelu, nový album od Cooly G, King Britt prezentoval sci-fi albumom svoj nový projekt Fhloston Paradigm, Kode9 vydal zopár songov, a Fatima Al Qadiri prezentovala víziu grimu zo sveta ktorý s grimom nemá nič spoločné. Keď dám ruku na srdce, musím povedať, že to bol jeden zo slabších rokov pre tento label, no to, že tu tento label napriek tomu spomínam, len svedčí o tom, že slabší rok pre nich, je stále setsakramentsky silný rok. Alebo to svedčí o tom, že som tento rok nepočúval dostatočne veľa hudby. 😀

Tento rok vydali: Kode9, Fatima Al Qadiri, Cooly G, Fhloston Paradigm, Flowdan

STONESTHROW_LOGO_1

Stonesthrow – Najstarší label na tomto liste, toto dieťa Peanut Butter Wolfa a Los Angeleský hiphopový gigant má čo povedať aj takmer 20 rokov po svojom založení. Vedenie labelu rozhodne nespí, a snaží sa neustále hľadať nové talenty z rôznych žánrov. Katalóg vydavateľstva už dávno prerástol škatuľu hiphopu, a v intenciách moderného stánku pre hudbu tu môžeme nájsť hudbu rozmanitých štýlov, od soulu, pesničkárstva, boogie až po rock a čudnosti rôzneho charakteru. A hoci sa Madlib od labelu mierne oslobodil, stále preň produkuje pecky a nepochybujem o tom že sa v budúcnosti vráti s riadnou náložou kvalitnej hudby. Aj bez neho však ide o špičkový label plný talentu, čo dokazuje hudba od mien ako J Rocc, Dam Funk, Silk Rhodes, Homeboy Sandman, Jon Wayne, Peanut Butter Wolf a iný.

Tento rok vydali: Silk Rhodes,  Madlib, J Rocc, MNDSGN, Pyramid Vritra, Homeboy Sandman, Guilty Simpson

tumblr_nfpqx8W31M1qaytffo1_1280

Umbro G – Umbro Group je label pod vedením Louisa Johnstonea aka Wanda Group. Slúži mu predovšetkým k vydávaniu svojích vlastných vecí, ale nakoľko je tak singulárnym zjavom na súčasnej scéne, nerobí mi problém udeliť tomuto labelu pozíciu jedného z mojich najobľúbenejších. CHLAPÍK VIE.

Tento rok vydali: Henry Caravan, The Hers, Wanda Group

0003378268_10

Where to now – Spolu s DDS jediný label na tomto liste, ktorý som na začiatku roka 2014 nepoznal. Doteraz je mi väčšina umelcov i pozadie labelu neznáme, ale hudba si nevyberá, a tak mi výstup tohto labelu priniesol nemálo príjemných chvíľ. Z bandcampu je jasný dôraz na fyzický release s estetikou nad ktorou sa niekto evidentne zamýšľal. Hudba má odtiene dubu a dub techna, nájdeme tu silné atmosféry podporené nielen klasickým 4/4 techno beatom. Na to aby som napísal viac nie som kompetentný, pretože som nepočul toho tak veľa ako by som chcel. Som si však istý, že k tomuto labelu sa budem v budcúcnosti vracať rád, a to je u nováčika v liste vždy veľký úspech.

Tento rok vydali: Fischerle, Owen McLean, Tom James Scott, Turf Motive, Beatrice Dillon, Space Afrika, Wanda Group

Tri_Angle_Records_Logo

Tri Angle – V období keď sa v hudobnej žurnalistike šermovalo so slovíčkami ako hypnagógia, witch house a ktovie čo ešte, na scénu sa nenápadne priplížil tento nepochybne iluminátsky label, a okamžite začal byť týmito slovíčkami oblepovaný. To mu možno dopomohlo dosurfovať na vlne trendov až k dnešnému stavu, kedy sa na tieto nálepky nikto nepozerá a oceňuje sa predovšetkým kvalitná hudba, ktorú ľudia za týmto labelom nepochybne vydávajú. Tento rok vydali dva fantastické albumy – Red Sex od Vessel, a predovšetkým That’s Harakiri od Sd Laika. Druhý spomínaný album sa umiestnil veľmi vysoko v mojom rebríčku najlepších albumov tohto roka, ktorý môžete nájsť tu. Bolo to pre mňa jedno z najväčších prekvapení tohto roka, a ďalší materiál od tohto pre mňa neznámeho umelca je očakávaný viac než budúcoročné vianoce. Na poli kratších releasov sa nám z tejto stajne dostalo skvelého EP od ďalšieho unikátneho hudobníka menom FIS, ktorý produkuje hybridy nekvantizovaných tanečných beatov a silne texturálne orientovanej hudby, ktorá  dodáva jeho veciam silne naturálne spiritualistický rozmer. Alebo nie. Každý v tom vidí niečo iné, všakže 😀

Tento rok vydali: Vessel, Sd Laika, FIS, Wife, Evian Christ

na

Now Again Records – Tento LA label má pod palcom Egon. Crate digger, učenec funku, soulu, jazzu a iných žánrov s prominentným groovom, jeden z madlibových zdrojov platní a ktovie čo ešte. Skrátka boss. Now Again bol pôvodne sesterský label legendárnych Stonesthrow, zameraný na znovuvydávanie archívnych nahrávok. Po odtrhnutí však label začal vydávať aj súčasnú originálnu produkciu od takých hudobníkov ako Oh No, Heliocentrics, Dimlite, Chop atď. Stále je to ale predovšetkým o archívnych nahrávkach. Nepočul som od nich viacmenej ešte release, ktorý by mi nič nedal alebo by som ho považoval za slabý. Oplatí sa preskúmať.

Tento rok vydali: Heliocentrics & Melvin van Peebles, Ngozi Family, Heitkotter, Karl Hector & Malcouns, The J.B.’s

VINYLONDEMAND_LOGO

Vinyl on Demand – Tento label je neuveriteľným zdrojom archívnych nahrávok. Ich boxsety obsahujúce neraz cez 10 LPčiek musia byť perlou u každého zberateľa a čo je ešte lepšie ako ich estetická hodnota je ich hudobný obsah, ktorý je väčšinou fantastický. Releasy tohto labelu poukazujú na zaujímavé a často prehliadané časti hudobnej histórie a robí to spôsobom ktorý ide do hĺbky a poteší každého kto sa o niečo takéhoto zaujíma. A robí to už zopár rokov, preto si zaslúži oceniť. Doporučujem.

Tento rok vydali: Väčšinou Various Artist, ale napríklad aj mamutiu retrospektívu diskografie Muslimgauze

 

Bwah. To by sme mali. Smer nové dobrodružstvá. Pekný rok v hudbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *