Letmý prelet tým čo učúvam

Hamilton+Bohannon+BOHANNON

Áno očúvam stále hudbu. A štýl tohto blogu mi umožňuje použiť škaredý prízvuk i slang a nevymýšľať pútavé nadpisy a kadejaké iné pičoviny. Taže kľudne môžem napísať tak priamy a biedny nadpis ako som napísal. A to je vlastne skvelé. Pretože ten nadpis hneď prezrádza o čo pôjde. Chápete to. Človek chodí do práce, stále má všetkého plnú prdel. Štátnice, práca, smrť. Niet čas na vypisovanie poézie a kreslenie jasných obrazov v mysli čitateľa, článok treba napísať rýchlo nech neukrajuje príliš veľa z biedneho množstva voľného času. A na to sa tento “sedlák” štýl písania hodí ideálne. Dlho som sem nič nepridal, pochopiteľne preto, lebo som mal iné povinnosti. Joj, ale láska k tomuto blogu u mňa stále pretrváva a chýba mi. Snažím sa to aspoň vynahradiť nejak na facebooku, momentálne bežia filmové plagáty a tak. Ale dosť už. Tento článok je o hudbe, ktorá ma tešila za posledné circa tri mesiace. Je to taký krátky denníček mojho hudobného vkusu v období môjho života, ktoré sa točilo okolo štátnic a stratenej detskej naivity a krásy. Takže raz keď sem prídem, budem si môcť povedať, že toto som vtedy počúval. Hmmm. Užitočnosť za hovno, ale prečo nie. Elektronické spomienky, yaaayyyy.

 

Moodymanov album ma sprevádza už od začiatku roka, predovšetkým v časoch pohody a dobrej nálady, prípadne zaspávanie. Je to silný album, ktorý si určite nájde miesto aj v celkovej ročnej bilancii.

Saint Pepsi je jeden z mojich najkrajších objavov, ktoré som učinil tento rok. Album Hit Vibes je pomenovaný trefne. Ide o hity toho najväčšieho kalibru. Takisto som sa vďaka Saint Pepsi zoznámil tento rok s jedným zaujímavým človekom! To je pomerne unikátne :).

Oh No je Madlibov brat a v niečom je to určite počuť. Trojica jeho starších albumov mi určitú dobu pri programovaní hrala takmer bez prestávky. Famózne beaty a kvalitný rap. A keď spoznáte pri počúvaní letmo sampel od Mulatu Astatkeho, môžete mať dobrý pocit na srdci. Je krásne nájsť v pesničkách samplovanú vec ktorú spoznáte.

Willis Earl Beal je jeden z mála pesničkárov, ktorému som umožnil sa zabývať v mojich ušiach. Jeho hudba má zaujímavý južanský nádych, prostosťou a podaním nežne balancujúca na hraniciach folku a country. To však ani zďaleka nie je všetko, pridávajú sa moderné inšpirácie, syntetizátory a celkový výsledok rozhodne stojí za počutie. Zaujímavý hudobník, ktorý okúsil nedávno aj hereckú kariéru vo filme ktorého názov si nepametám.

Max Graef ma príjemne prekvapil. Kombinácia housu a tanečnejších štýlov so samplovaním evokujpcim skôr hiphopových umelcov. Takisto jeho Boiler room set bol asi jediný ktorý som tento rok videl viac ako pol hodinu, neviem či som ho dokonca aj nedopozeral. Nálady tejto hudby sú slnečné a celkovo veľmi príjemné. Na leto úplný ideál.

Šialene dobrý oldschool hiphop, od flowu cez texty až k beatom. Mnoho kritík na internete vraví o zastaraných a neaktuálnych beatoch… Ja sa pýtam ?????????????? O čo tu ide? Beaty sú dobré a to, že majú nádych 90. rokov neznamená nič zlé.

Bruno Nicolai mi miestami príde úchylne lacný, ale inokedy zase tak imaginatívny, obrazotvorný a plný dobrodružstva. Teším sa na ďalšie spoznávanie jeho diskografie.

O Jai Paulovi a jeho debutovom albume som napísal niečo viac tu – Jai Paul – Leaked Demos

Hamilton Bohannon je funky disco pán!

Tento album od pre mňa nie príliš známeho Francisa Harrisa mi asi mesiac dosť často hrával pred zaspávaním a mám na to pekné spomienky.

Šialene dobrý hiphopový album. Madlib v brutálnej forme a Gibbs miestami dáva najvyššiu ligu. Dobrí hostia.

Black Milk. Kvalitná hudba z Detroitu. To mesto má niečo do seba. Starší Album of the year je skvelý materiál. Tie snary mu fakt idú.

Vrátil som sa aj k tomuto postaršiemu famóznemu albumu od Actress.

Carla Bozulich svojím albumom Boy vo mne vyvoláva pocity nasledovné: Aj depresia vie byť krásna a krehká?? ehm… hmmm… Decentný opar Nicka Cavea… celkovo šialene na pokraji života… čojaviem.

Skvelá našlapaná jazda s namakaným flowom a parádnymi beatmi. Skrátka dobrá zábava.

Nič viac ako kvalitný album mutantných štýlov tanečnej aj netanečnej hudby od dvoch veľmi výrazných postáv modernej elektronickej hudby. Iným slovami potešenie.

Mentálne experimentálne manévre od jednej z najvýraznejších postáv ktorá sa vynorila z dubstepovej scény. Untold síce dubstep v tradičnom slova zmysle nikdy nerobil, ale s týmto hnutím sa tak nejak spájal. Po prechode na techno a rovné beaty, asi málokto od neho čakal album takéhoto razenia. Prekvapil. Príjemne.

Príjemné EP od mysteriózneho producenta. Vraj je to Machinedrum. Ale to je jedno. Hudba je fajn nech už je to ktokoľvek. Ale je to Machinedrum :D. Rukopis podľa mňa badateľný, ale môžem sa mýliť.

Táto pesnička ma na pár dní celkom solídne ochromila. Tak trochu možno o ničom, ale nálada ktorú táto pesnička prenáša je famózna.

Vonku svieti slnko a kráčam po meste? Šanca, že mi v ušiach hrá Cal Tjader je circa 60 %. K tomu slnku sa mi to tak nejak hodí :).

 

To je asi tak väčšina vecí, ktoré mi rotovali ušami dosť často v posledných dvoch troch mesiacoch. Fajn veci. Vravíte, že príliš veľa hiphopu? Nuž… taký už je život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *