Post Tenebras Lux, dir. Carlos Reygadas, 2012

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_01.04.49_[2014.04.20_21.20.32]

Carlos Reygadas je jedným z mojich najobľúbenejších režisérov. Tento pomerne mladý mexický režisér debutoval svojim celovečerným snímkom Japón v roku 2002. Je jednou z najdôležitejších osobností súčasnej mexickej kinematografie, čo bolo okrem iného potvrdené aj získaním ceny za réžiu na filmovom festivale v Cannes, práve za jeho najnovší snímok Post tenebras lux (v preklade svetlo po temnote).

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_00.05.23_[2014.04.20_21.19.19]

V istom smere môžeme povedať, že post tenebras lux je oproti predošlej autorovej tvorbe pomerne výrazným odbočením od štýlu, ktorý ustanovil v svojich predošlých filmoch. Takisto tématicky film už nie je až tak prílišne zameraný na metafyzické témy, ktoré tvorili primárny záujem autorovej predošlej tvorby. Napriek tomu je film stále silne autorský a drží sa mnohých tém i štylistických postupov Reygadasovej filmografie – tento film však nie je až tak zameraný na vytváranie špecifického filmového jazyka. Okruhy záujmu v podobe spirituality, telesnosti a smrti sú stále vo filme prítomné, no nie až s takou naliehavosťou ako u predošlých troch snímkov, ktoré boli okolo nich vystavané. To isté môžeme povedať aj o formálnej stránke – stále sú tu prítomné typické dlhé zábery, jazdy kamery, zábery nahých ľudí, diegetická hudba, sex, fantaticky nasnímaná príroda a iné trademarky, ktoré režisér s obľubou používa. Nie je tu však kladený až taký dôraz na singulárnosť formy ako tomu bolu u Carlosa zvykom doteraz.

Post-Tenebras-Lux-Poster

Post tenebras lux je film čiastočne autobiografický. Môžem vás však uistiť, že takýto autobiografický film sa len tak nevidí a určite je na míle vzdialený hollywoodskej predstave o tomto žánri. Sám režisér povedal, že ide o film viacmenej impresionistický – je tu nechronologicky a metaforicky zachytených pár scén zo života, ktoré spolu viac alebo menej súvisia. Rozdrobený naratív funguje ako autorove spomínanie na momenty z jeho života. Film je celý značne ambivalentný, obrazy sú metaforické a nie jednoducho interpretovateľné. Môžem povedať, že napriek tomu, že vraj ide o film autobiografický, o živote hlavného hrdinu sa zase až tak veľa nedozvieme. V druhej scéne je divák svedkom toho, ako šialene lo-fi CGI satan vojde do izby ústrednej manželskej dvojice. Satan sa vo filme objaví ešte raz. Jeho prítomnosť nie je nijak vysvetlená, pôsobí vo filme ako iracionálna päsť na divákove oko, hoci tematicky je objavenie satana v súlade s autorovou predošlou tvorbou a záujmami. Obe scény so satanom sú nejasné a je možné ich interpretovať mnohými spôsobmi, čo platí o väčšine scén vo filme. Oproti takýmto významovo zahmleným scénam sú tu postavené obrazy pomerne klasického razenia. Dozvedáme sa bližšie o Juanových nerestiach, o jeho živote a deckách (Juanovu dcéru hrá dcéra samotného režiséra). Táto juxtapozícia dvoch typov scén (klasických a značne ambivalentných, miestami až sureálnych) vytvára v kontexte autobiografického filmu zvláštny kontrast, ktorý však prekvapivo funguje.

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_00.13.03_[2014.04.20_21.19.39]

Už predošlé Reygadasove filmy stoja predovšetkým na tom nevypovedanom a zahalenom rúškom tajomstva. Režisérove filmy sa odohrávajú predovšetkým v hlavách jeho postáv a väčšina ich zmýšlania je nám iba nežne naznačená cez obraz a rôzne filmové postupy. Ide o tajomstvo nevypovedaného, ktorým je preniknutá celá autorova filmografia. Toto tajomstvo z jeho filmov robí tak trochu rébusy, no i mimoriadne silné záležitosti – i preto, že záber jeho tém sa dotýka takmer každého človeka. Konieckoncov rovnako ako v týchto filmoch, i v živote je nám často to najdôležitejšie zo života druhých ľudí – v duchu solipsizmu by sme mohli povedať, že spoznať môžeme iba sami seba, a všetci ostatní nám budú do menšej alebo väčšej miery cudzí a nespoznateľný. Narozdiel od filmov ako Japón, alebo Stellet Licht sa však v Carlosovom najnovšom filme stretávame aj s niečím pomerne novým – o postavách sa niečo dozvedáme aj úplne najbežnejším spôsobom prostej narácie. Napriek tomu, že o postavách sa dozvedáme cez naráciu nepomerne viac ako v predošlých režisérových filmoch, stále ostáva tým najdôležitejším prvkom filmu práve ono nevypovedané. Tkvie v ňom takmer veškerá sila filmu, a tak to má byť – predovšetkým v spirituálnych filmoch. Myslím, že Reygadasove filmy sú v značnej miere spirituálne, a nie som sám.

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_00.20.25_[2014.04.20_21.19.50]

Vizuálne je film značným odklonom od autorovej predošlej tvorby už len v použití akademického formátu. Zvyšok filmografie tohto mexického enfant terrible (LOL) je totižto natočený vo widescreene, a tak tento prechod na 4:3 mnohých prekvapil. Neuberá však filmu na jeho vizuálnej sile. Mnohé zábery majú rozostrené okraje, vytvárajúce akési zdvojovanie a deformáciu obrazu po okrajoch rámu, čo vizuálu dodáva zaujímavu identitu a zaujímavo ho obohacuje. Niektorí kritici zastávajú názor, že samotné rozostrené okraje slúžia i naratívu, v zmysle toho, že symbolizujú pohľad satana ktorý sa vo filme objaví. Ja osobne sa však k tejto interpretácií neprikláňam, nakoľko nemám žiadne dôkazy, a nemyslím si, že v priebehu filmu by bolo toto čo i len naznačené, a tak to pre mňa ostáva čírou špekuláciou. Rozostrenie teda beriem predovšetkým za podarenú estetickú voľbu, ktorá príjemne oživuje vizuál filmu a hodí sa k jeho vyzneniu. Ak by som sa už mal prikloniť k nejakej interpretácií, tento efekt vo mne evokuje prchavosť a nejasnosť spomienok a rozpomínania na minulé časy. REžisérov trademark dlhých záberov vo filme nie je opustený, hoci je oproti zvyšku jeho filmografie značne zmiernený. Často sa vo filme strihá už po pár sekundách, čo v autorovej predošlej tvorbe nebolo až také bežné. Štýl filmu to však nenarúša. Povedal by som, že režisér strihá intuitívne a nelpie na záberoch zbytočne dlho, pokiaľ nemá dojem, že to má zmysel. Rýchlejší strih naviac decentne prispieva k ľahšie stráviteľnému tempu filmu, čo ho približuju mnohým divákom, ktorý to nemajú radi :D.

post_tenebras_lux

Ako je u Reygadasa zvykom, niektoré scény sú vizuálne fantastické. Úvod s dieťaťom, záverečné scény a  návšteva kúpeľov patria medzi silné highlighty. Práca s kamerou je špičková, rovnako ako vizuálna stránka. K tomu značne dopomáha aj nádherná krajina – film sa odohráva v kraji, kde režisér vyrastal, a je tam pekne. Zvuk vo filme je väčšinou diegetický, ako je u režiséra často zvykom. Počas filmu zaznie iba jedna pieseň, pokiaľ nerátame scénu v bare, kde tuším hrá hudba v pozadí. Zvuk a hudba celkovo nezohráva v tomto filme tak dôležitú rolu ako tomu bolo trebárs u Batalla en el Cielo.

Celkovo ide o veľmi zaujímavý film od moderného mexického majstra spirituálneho filmu. Nestojí na mieste a snaží sa posúvať ďalej a to sa mi páči. Film vo mne od zhliadnutia rezonuje a doznieva. Po zhliadnutí som si myslel, že ide o pekné 4 hviezdičky, no musím uznať, že po dvoch týždńoch svoje hodnotenie prehodnocujem na 4.5/5*. Veľmi kvalitný film, z ktorého milovník kinematografie s najväčšou pravdepodobnosťou nebude sklamaný. Len tak ďalej Carlos, len tak ďalej. S takouto kvalitou sa medzi mojimi najobľúbenejšími režisérmi ešte nejakú tú dobu určite udržíš.

link na csfd: http://www.csfd.cz/film/290195-post-tenebras-lux/

Článok nebol opravovaný a je v ňom asi veľa chýb, ale to je v poriadku. Má ho totižto na svedomí čurák. 

post_tenebras_lux_ver2

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_00.37.01_[2014.04.20_21.20.09]

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_00.42.38_[2014.04.20_21.20.17]

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_00.53.46_[2014.04.20_21.20.26]

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_01.04.49_[2014.04.20_21.20.32]

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_01.19.32_[2014.04.20_21.20.41]

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_01.25.01_[2014.04.20_21.20.53]

Carlos Reygadas - (2012) Post Tenebras Lux.mkv_snapshot_01.41.12_[2014.04.20_21.21.17]

One thought on “Post Tenebras Lux, dir. Carlos Reygadas, 2012

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *