Kotoko – Shinya Tsukamoto,2011

Kotoko (Shinya Tsukamoto, 2011).mkv_snapshot_00.38.42_[2014.03.04_23.23.00]

Shinya Tsukamoto je jeden z výraznejších súčasných japonských režisérov. Jeho tvorbu pozorne sledujem už nejaký ten čas. Pominúc 2-3 filmy som videl celú jeho filmografiu a tak mám celkom solídny východzí bod na to, aby som jeho najnovší film vedel zaradiť. V svojej tvorbe sa Tsukamoto venuju väčšinou temnej stránke ľudskej duše a potažmo japonskej spoločnosti. Jeho filmy sú často zaobalené do výraznej formy pozostávajúcej z frenetických záberov, ktoré však často vedia byť aj značne estetické – viď napr. jeho film Bullet Ballet alebo Snakes of June. Medzi typické témy tohto režiséra patrí telo, jeho hranice a možnosti, mesto a jeho deštruktívny vplyv na človeka, rôzne mentálne stavy, sen a občas i láska. Často sa v jeho filmoch vyskytuje viac “realít”, zahráva sa s divákovim vnímaním skutočnosti – často sa nedá rozlíšiť či je práve sledovaný záber filmovou realitou alebo fikciou. Shinya je aj hercom, ktorý sa pravidelne obsadzuje do svojich filmov a to v 90 percentách do polohy hlavného záporáka, ak teda film záporáka obsahuje. Jeho filmy sú silne autorské, no mohli by sme povedať, že zo žánrového hľadiska balancujú na hranici hororu. Nie je tomu inak ani v prípade jeho posledného filmu Kotoko.

Kotoko (Shinya Tsukamoto, 2011).mkv_snapshot_01.04.58_[2014.03.04_23.49.14]

Kotoko je názov hlavnej hrdinky tohto filmy – hneď na začiatku je nám prezradené, že vidí ľudí dvojmo – akúsi dobrú a zlú verziu. Tento mechanizmus je vo filme využitý viackrát, predovšetkým na oklamanie diváka. Po chvíľe sa však dozvieme, že vnímanie každej osoby dvakrát nie je ani náhodou jediný problém ktorým hlavná hrdinka trpí. Zisťujeme, že je pomerne vyšinutá, pravidelne si podrezáva žily, má chorobný strach o svoje dieťa, a viacmenej nenávidí mužov. Nechcem prezradzovať príliš veľa z deja, poviem len, že nie je príliš náročný na sledovanie, a dá sa v ňom pomerne ľahko a uspokojivo zorientovať, i cez nástrahy spojené s viacnásobnými realitami, ktoré sa vo filme vyskytnú. Neskôr Kotoko stretne muža, do ktorého sa zamiluje, a práve tohto muža stvárňuje režisér. Netreba sa báť, nejde o bežnú lásku.

Kotoko (Shinya Tsukamoto, 2011).mkv_snapshot_00.37.42_[2014.03.04_23.21.33]

Ide o veľmi znepokojivý a nepríjemný film. Tsukamoto tu využíva väčšiny jeho trademarkov, tie sú však umocnené veľmi realistickou kamerou. Režisér na digitál točí už nejaké tie roky, ale takto realisticky digitálnu kameru, ktorá takmer úplne absentuje na estetickosť záberov som uňho snáď ešte nevidel. Nasnímanie pôsobí, ako by ho spravil ktorýkoľvek človek ktorému dáte do ruky priemernú digitálnu kameru, a to celkový znepokojivý dojem z filmu dosť umocňuje. Na vyjadrenie paniky a znepokojenie diváka Tsukamoto využíva obvyklých prostriedkov – návaly nepríjemného kriku, epileptická kamera, zvuková kulisa plná ruchov, kopec krvy a deformácia tela. Nič pre slabé povahy, a to všetko ešte umocnené nepríjemne realistickou kamerou. Žiaľbohu, viacmenej ani nič výnimočné oproti režisérovej predošlej tvorbe.

Film má pomerne zaujímavú premisu, solídny dej a zaujímavú formu, nejde sa mi však zbaviť pocitu, že niečo takéto som už niekedy videl, a lepšie. Čo je smutné, že som to videl u predošlých filmoch tohto režiséra. Napriek tomu ide o hodnotný film, ktorý sa oplatí vidieť. Musím povedať, že už dávno som sa po filme necitíl tak nepríjemne a celkový dojem z filmu je značne znepokojivý, čo dosvečuje, že niečo na tomto filme funguje na jednotku. A aj slabší film od Tsukamota, je stále lepší ako večšina bežnej hororovej produkcie, takže netreba váhať. Ručná, takmer dokumentaristická kamera bola vynikajúcim ťahom zo strany režiséra – značne umocňuje celý zážitok. Rád by som však v ďalšom filme od tohto kultového režiséra videl väčšiu invenciu oproti zvyšku jeho tvorby. Takto je to za veľmi solídnych 3.5/5.

Kotoko

režisér: Shinya Tsukamoto

2011, 91 minút

Kotoko (Shinya Tsukamoto, 2011).mkv_snapshot_00.17.06_[2014.03.04_22.59.52]

Kotoko (Shinya Tsukamoto, 2011).mkv_snapshot_00.37.49_[2014.03.04_23.21.49]

Kotoko (Shinya Tsukamoto, 2011).mkv_snapshot_00.38.42_[2014.03.04_23.23.00]

 

One thought on “Kotoko – Shinya Tsukamoto,2011

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *