Ženy – hudobníčky

Ikonika

Neviem či ste si to už niekedy všimli, ale ženy sú super. Najlepšie. Lepšie ako muži. A kľudne by mohli vládnuť svetu. Lepšie ako chlapi. Alebo vlastne počkať? Nie. Ženy by boli lepšie vládkyne sveta. Možno horšie hádzanárky, ale lepšie vládkyne sveta. Aj toto je jeden z názorov. Zhodou okolností ten môj.

Viete, toto je blog o hudbe a filme. Keď si ovšem vymyslím námet na článok ako je tento, môžem si dovoliť prepašovať sem aj trocha politiky a názoru. Konkrétne na feminizmus. Ja sám sa niekedy označujem ako taký malý feminista. Prečo? Myslím, že v mnohých častiach sveta a v mnohých odvetviach ľudského života, sú ženy málo prítomné, opovrhované, nahliada sa na ne cez patriarchálne okuliare. Bol by som rád keby sa to zmení. Na druhej strane, na iných miestach a v iných odvetviach ľudského života, v iných médiach a kontextoch tomu podľa mňa tak nie je. A preto ma nasierajú tie zasrané uber-feministky. Feminizmus je fajn. Do určitej miery. Keď sa však predo mňa postaví Anita Sarkeesian a začne mi nakladať o genderových trópoch vo videohrách, vrie mi krv. Načo sa pletie do vecí o ktorých nemá ani šajnu. Ja viem, ja viem. Každý môže mať na vec svoj názor. Ak sa tým názorom ovšem degradujú jedny z najunikátnejších umeleckých diel posledných desaťročí (videoherné klasiky), ktoré sú obrovskou komunitou ľudí (nielen mužov) uznávané ako míľniky média, niečo nemusí byť v poriadku. Skrátka a dobre, ako Danny Brown o tomto druhu feministiek hovorí: but I just gave em dick to get more for conversation

Toľko k politike. Som za rozumný feminizmus. A teraz k tomu čo je v skutočnosti dôležitejšie. Hudba. Lebo tá je určite dôležitejšia ako mentálne vykonštruované genderové problémy.

Sky-Ferreira

Interview: http://www.interviewmagazine.com/music/sky-ferreira-ghost#_

Dnes som od nej počul prvú pesničku a zaujala ma. Prečo nie. 80s revival ako sa patrí.

Grimes+last2

Interview: http://www.spin.com/articles/grimes-interview-2012-big-year/

Grimes je naživo super. Nie že by som ju zažil, ale vďaka internet. A nielen naživo.

8095776167_ac644c2d7b_b-1

Interview: http://www.interviewmagazine.com/music/julia-holter-ekstasis#_

Interview č.2: http://www.thefader.com/2013/08/14/interview-julia-holter/

Julia Holter. Si sexi a extrémne talentovaná. Inteligentná. Nepochybujem o tom, videl som ťa rozprávať až priveľa minút na to, že sme sa ešte nikdy nestretli (vďaka internet č.2). A počul som som dosť tvojej hudby na to aby som vedel, že si setsakrementsky originálna, kool a  super. To je asi tak všetko.

Fever Ray

Interview: http://www.interviewmagazine.com/music/unmasker-karin-anndersson#_

Interview č,2: http://pitchfork.com/features/interviews/7631-fever-ray/

Jedny z najlepších videoklipov za posledné roky, temnota až za nechty, úžasný spev. Potešenie. Aj to je Fever Ray ktorú pozná väčšina asi z švédskeho dua The Knife. No ale len jeden album? Snáď prídu aj ďalšie, netreba sa ponáhlať ak to teda bude aspoň taká pecka ako debut.

NiteJewel_Press1 (1)

Interview: http://www.avclub.com/articles/nite-jewel,71714/

Interview č.2: http://www.redbullmusicacademy.com/magazine/nite-jewel-interview

Nite Jewel je z Los angeles a to je asi tak všetko čo o nej viem. Nepočul som od nej viac ako 10 songov, ale páčilo sa mi to.

PJ+Harvey-1010x1024

Interview: http://www.fasterlouder.com.au/features/36223/My-bestworst-interview-PJ-Harvey

PJ Harvey je v dnešnej dobe už tak trochu legenda, minimálne v mojom katalógu. Skvelá speváčka, ktorá neostala na mieste a snaží sa stále posúvať ďalej. Úctyhodné.

Aby sa nepovedalo, že každá žena ktorú sem dám musí len spievať, skúsim aj niečo iné :) Nechcem byť predsa stereotypný lambordžíny.

Ikonika

Interview: http://thequietus.com/articles/12813-ikonika-interview-aerotropolis

Ikonika ma najprv nebrala. S novým albumom už sa to dosť zlepšilo, ale stále nemôžem povedať, že by to bola jedna z mojich obľúbených interpretiek. To mi však nezabráni ju sem dať. Je totižto celkom fajn.

tokimonsta

Interview: http://www.cmj.com/feature/qa-tokimonsta/

Na internete sa zdvihla nejaká zvláštna vlna ohladne toho, že keďže je Tokimonsta pekná, nemôže vedieť dobre robiť hudbu a svoju cestu k sláve si musela vybudovať fajčením vtákov. Čo mám k tomu povedať? Akurát tak, že Toki má viac talentu ako všetci ľudia ktorí si toto myslia dokopy. Obmedzenci.

sharaya-j-missy-elliott

Interview: http://stupiddope.com/2013/04/07/interview-w-sharaya-j/

Interview č. 2: http://everythinggirlslove.com/2013/10/egl-exclusive-fashion-interview-banji-leader-sharaya-j-on-her-90s-inspired-style-her-refusal-to-conform-in-the-industry/

Hovorí sa o nej, že je to druhá Missy Elliot. Z toho čo som zatiaľ od nej počul to nemôžem vyvrátiť a to je super. Missy si ju naviac aj zobrala pod krídla, a to už o niečom svedčí.

Soulstage_Erykah-Badu2_lg-VH1

Interview: http://www.interviewmagazine.com/music/erykah-badu-/#_

Erykah Badu je skrátka žena. Čo budem hovoriť, absolútne ju žerem. A ten hlas je stelesnením slova sexi.

daphne-oram-11

Daphne Oram je významná žena. A je mŕtva. Už pár rokov. Interview s ňou nebude. Je to silné individúum ktoré hudbu ovplyvnilo veľkou mierou, asi viac ako ktorákoľvek zo žien vyššie. Preto by ste jej mali venovať pozornosť. To znie fér, nie?

To nateraz stačí, niekedy spravím pokračovanie tohto článku. Možno.

Žiadna z fotiek v tomto článku mi nepatrí. Pravopisné chyby.

One thought on “Ženy – hudobníčky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *