Hudba na zaspávanie

Mulatu ASTATKE

Poznáte to. Šoférujete auto a chcete si pustiť pesničku. Raz máte náladu na niečo rýchle, inokedy na gitary. A tak sa vám postupom času buduje nejaký výber hudby, ktorú radi počúvate v aute. Tak to je s mnohými inými príležitosťami v živote. Hudba na sex, hudba na tanec, hudba na fajčenie marihuany – ktoré ja mimochodom nepodporujem. Na mnoho príležitostí máme hudbu ktorá nám k nim sedí a máme ju radi. Jednou z takýchto príležitostí je aj zaspávanie. Svojho času som bol úplne paf z toho keď som začal počúvať ambientnú a dronovú hudbu. Skvele sa pri nej zaspávalo. Samozrejme, nie je to len hudba na zaspávanie, práve naopak. No vďaka svojej pomalej, meditatívnej a hypnotickej náture ju môžeme označiť za vysoko spánkotvornú, a tým pádom ideálnu na zaspávanie. Doporučujem to vyskúšať aj tým, ktorí majú problémy so zaspávaním, funguje to, mám to odskúšané. Existuje však aj množstvo inej hudby, ktorá sa hodí na zaspávanie a každý ma asi zopár albumov  ktoré si opakovane púšťa pred spaním lebo je mu to príjemné. Ja ich mám pár tiež a tu sa s niektorými z nich podelím. Nikto nečakal nič iné, že? :)

Tento album je asi môj najpočúvanejší zaspávací album posledného roka, a možno aj všetkých čias. Je to skrátka extrémne príjemná koláž deep housevej hudby, reči, atmosfér, found sounds a ktovie čoho ešte. Tento album ma vždy odnesie do krajiny spánkov v pohodlí, ako na lietajúcom koberci z ktorého sa nemusím báť spadnúť, lebo pád znamená iba spánok.

Since I left you od Avalanches je jeden z najlepších albumov za posledných 20 rokov. Vážne. A z rovnakého dôvodu ako Moodyman vyššie je to aj jeden z mojich obľúbených albumov na spanie. Kolážovitý charakter odpovedá tomu, že celá doska je vytvorená zo samplov. Často sa tu striedajú žánre, sú tu vtipné vokálne sample, zvuk je košatý a rozmanitý, celý album vytvára dojem vyvijajúceho sa rozprávania. Skrátka dobrá voľba. Kolážovité albumy ma evidentne celkom bavia. Alebo uspávajú? :)

New York – Addis – London – The Story Of Ethio Jazz 1965-1975 je kompiláciou z diela legendy etiópskej, respektíve africkej hudby, Mulatu Astatkeho. Nálada pulzuje od melancholického odóru až po veselšiu časť spektra a celý výber má zvláštnu snovú atmosféru. Je familiárna, ale zároveň exotická. Nepodobá sa príliš na jazz v podaní európskych alebo amerických hudobníkov, na druhej strane je človeku blízka. Teda aspoň mne. Ale veď viete ako. Naviac pozrite na Mulatuho, nie je úžasný?

Mulatu ASTATKE

Fúúú. To je skok, že? Z príjemného ethio-jazzu, rovno do blázinca z najhoršej nočnej mory. Keď som prvýkrát počul Caretakerov album Persistent Repetition of Phrases, prišiel mi strašidelný a vyšinutý. Určite sa mi s ním nespájali príjemné pocity. Ako som ho však začal počúvať viac a viac, zistil som, že z tohto albumu vyžaruje obrovský pokoj a sústredenosť. Neustále opakovanie fráz vytvára ABSOLÚTNE hypnotický rytmus odnášajúci myšlienky preč a preč a preč a preč… niečo ako keď vlny konštantne periodicky prichádzajú na pobrežie. To je princíp tejto hudby, Samozrejme, niekto by povedal, že takýto koncept je extrémna nuda, ale delikátnosť zvukov ktoré Leyland používa je uchvacujúca. Keď sa do toho dostanete, nejde tento album nemilovať. Podľa môjho výzkumu, si po ňom dokonca budete lepšie pamätať sny! A to nehovorím na základe troch vypočutí. Svojho času som jeden rok robil výzkum o vplyve hudby na zapamätávanie si snov. A zistil som, že hudba skutočne môže pomôcť zapamätať si vaše sny, teda aspoň u mňa tomu tak bolo. Konkrétne išlo predovšetkým o ambientnú hudbu a tento album medzi tie pomôcky na zlepšenie určite patril. Tipujem že 80-90% vypočutí tohto albumu bolo pred spaním. A počul som ho isto aspoň 50 krát.

Čo tu dodať? Ten kto počúva Demdike Stare vie, že táto hudba sa na uzatvorenie dňa hodí ako máločo. Silné nálady, hudba vytvárajúca obrazy na zavretých očných viečkach. Čo viac chcieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *