Skap už, hlúpy trend uniformnej tanečnej hudby pre debilov

130715-Daleri_0

Dobrý deň. Na začiatku sa sluší pozdraviť. Zavítali ste na blog, aby ste si prečítali čo chcem povedať. Kľudne sa môžete cítiť výnimočný. No a ja vám teda chcem niečo povedať. Napísať, ak mám byť presnejší. Ale vy si to prečítate, a v hlave si to budete čítať mojim hlasom. Čo chcem dnes povedať, je veľmi vážne. Žiadna sranda. Chcem totižto byť zlý. Zlý na niečo škaredé, čo si nezaslúži vašu pozornosť, no napriek tomu ste voči tomu občas vystavený, a to proti vašej vôli. Ide o tanečnú hudbu, ktorú väčšina ľudí nemá rada. O ľudskom pôvode bytostí ktorý tento typ hudby majú radi vôbec nie som presvedčený. Iste sa pýtate o aký typ hudby ide. Ilustrujem si to teda.

O čo mi ide? Samotná pesnička hore nie je ofenzívna. Beriem ju. Nie, že by som takéto niečo počúval, ale keď sa vám to páči budiž. Čo ovšem ofenzívne je, že takýchto pesničiek v súčasnosti existuje asi tak miliarda, a pre mnohých ľudí sa stávajú synonymom pojmu tanečná hudba. Niekto by možno povedal, že sa nemám tým trápiť. Má pravdu. Ale predsa ma len trocha serie, že keď poviem skupinke desiatich ľudí, že počúvam tanečnú elektronickú hudbu, polovica z nich si pod tým predstaví nejakú takúto sračku.  A pritom tanečná hudba dokáže byť tak zaujímavá, netradičná, inovatívna.  V skutočnosti ide pravdepodobne o najrýchlejšie sa vyvíjajúce odvetvie hudby v súčasnosti. Napriek tomu, tanečná hudba je pre mnohých práve toto. Zasrané tranceové synťáky a v horšom prípade aj drbnutý priteplený vokál made by autotune. Strčte si to do riti. Ale chápem. Čo prevezme mainstreamová kultúra pod svoje plecia, to musí dodrbať a pretransformovať definíciu daného umeleckého smeru na niečo omnoho jednoduchšie a dementnejšie. Preto dnes, keď počúvam dubstep, počúvam Skrillexa a Nera, a keď počúvam EDM (electronic dance music) tak počúvam simplexné sračky vhodné na diskotéku do kulturáku v Bešeňovej. Hlavne, že pičky ukazujú prsíčka a trasú riťkami, pravda.

A teraz podstata a pointa tohto článku. Natrafil som na zaujímavý mashup/mix ktorý spravilo švédske djské duo Daleri. V mashupe zmixovali 16 pesničiek ktoré sa v beatport rebríčkoch v žánroch electro house a progressive house pohybujú na veľmi vysokých priečkach. Z daných pesničiek však vybrali iba drop, a zmixovali to celé do jednej minúty, pričom každú pesničku oddelili iba úderom snaru (pre tých čo náhodou nevedia, snare je tuším stredný bubon, najdominantnejší v stredných frekvenciách, veď to budete počuť). Výsledok je nižšie.

Takže to bolo šestnásť pesničiek. Áno, počujete dobre. O tomto hovorím. Bodaj by si už skapal, ty debilný trend tohto zverstva čo sa deje v soundcloud playeri vyššie. Gratulujem Daleri k skvelému nápadu ktorý poukazuje na dementnosť tohto trendu, a núti sa zamyslieť.  Na záver, čo tak si pustiť jednu z pesničiek práve spomínaného dua… nech sa páči.

Ups. Chalani, čo to? Ale aj tak vás mám rád. Poukázali ste na niečo čo mnohým ľuďom možno otvorí oči. Na druhej strane, asi vás potom prestanú počúvať. Dobráci ste tak či tak.

4 thoughts on “Skap už, hlúpy trend uniformnej tanečnej hudby pre debilov

  1. no ja neviem, byť tak na rave párty a živený iba extázou tak by som si tam tú hudbu užíval ako nikto. A isto ťa poteší, že existuje televízia DanceTrippin. Nalaď si ju a uži si pretože na nej 24/7 hrá neskutočný nárez 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *