Sobotňajšia selekcia nr.6

flying-lotus

tento post je venovaný mojmu spolujazdcovi na ceste zvanej hiphop – Ivanovi Slámkovi. Snáď sa k nemu nejak dostane 😀 Text neprešiel korektúrou.

Chladný január a k tomu nedeľa… Tak spieva Peťo Tázok, jeden z mála hodných čsk slvnskch rapperov. Ale teraz je marec, a postupne sa prelamuje do apríla, ako sa vlna prelamuje do stratena oceána. Ja neviem. Počúvam dnes hiphop. A v štvrtok po ceste domov som počúval Prago. Som skrátka hiphopový čurák. Čo vám tu budem hovoriť. S hiphopom som vyrastal. Kedysi som ani nevidel rozdiel medzi hip hopom a rapom. Teraz už viem, som dospelák a všetko vnímam inak. Viete o tom, že rap má mnoho spoločné napríklad s poéziou? Videl som o tom jednu prednášku od človeka, ktorý sa zaoberá študovaním spojitostí medzi Shakespearom a rapom. Vážne. A mal presvedčivé argumenty. Veľmi presvedčivé. Ale čo, väčšina ľudí si aj tak myslí, že rap je kokotina. Nevadí. Rap je úžasný.  A hiphop ešte o kúsok viac, lebo je obšírnejší. Hiphop pre tých ktorý nevedia totiž zahŕňa štyri disciplíny – rap (MCing), breakdance, grafitti a Djing. Jednoduchou logikou prídeme na to, že hiphop je 4 krát úžasnejší ako rap. Toto rozdelenie už teraz stráca na význame, ale kedysi to tak bolo. Keď som bol malý, počúval som hlavne slovákov. To bola pre mňa cesta ako som sa dostal k hiphopu. Zahraničnému rapu som nerozumel a nepochytil ma. Za to slováci lahodili mojmu predpubertálnemu až pubertálnemu spôsobu zmýšlania. Začalo to na Fun rádiu :). Verte či nie, raz tam pustili atmo rytmo od trosiek a ja som sa zamiloval. Na strednej som už počúval Sampler, alebo ako sa volala relácia Viktora Hazarda na vtedajšom Rock FM. Názov stavby, Trosky, Zvuk ulice, a milión iných ľudí na ktorých si nepametám. Mal som rád všetky druhy textov, vtedy mi to bolo jedno.

V prvej polovici strednej u mňa dominoval USA rap spolu so slovenským.  S Milanom sme hrávali súťaže kto dokáže vymenovať viac rapperov. Dobré časy. V druhej polovici gymplu som sa uchýlil k UK rapu a našiel som v ňom veľkú záľubu. Roots Manuva bol moj hrdina, miloval som ho. Samozrejme, stále som mu nerozumel, ale neprekážalo mi to, išlo mu to fantasticky. Na zahraničnom výlete v tretej triede som si vo Francúzsku kúpil vo Virgine výberovku future sound of hiphop. Šaňo si kúpil trojcédečko nejakého amerického rapu, skôr oldschoolové veci ako Eazy E, NWA, Dre a podobne. Moja výberovka bola úplne o niečom inom. Prvýkrát som tam počul mená ako napr. Quasimoto, TTC, M.I.A a iné. Vtedy bol rok 2004 alebo 2005 a M.I.A bola ešte iba mladá grafická dizajnérka ktorá sa snažila presadiť a večer sa po izbách modlievala nech jej to vyjde :D. To možno preháňam, pravda však je, že ešte nemala album a takmer žiadnu publicitu, aspoň čo sa týka hudobnej časti jej kariéry. To sa iba chválim, aký ste suckas keď ste ju spoznali až po tom jej otrepanom hite s registračnou pokladňou :D. V danom období mi bol veľkou hudobnou inšpiráciou aj brat, a to nielen v rape. Tak tomu celkovo bolo viacmenej celý život, i keď v súčasnosti už sa role občas obracajú a hudobne ho občas inšpirujem aj ja.

Na výške moja cesta pokračovala. Rap som dosť opustil na úkor elektronickej hudby, no v posledných troch štyroch rokoch sa k nemu postupne vraciam, hlavne vďaka menám ako Madlib a Stonesthrow celkovo, Danny Brown, Flying Lotus a podobne. Som šťastný. Pri máločom sa dokážem uvoľniť tak dobre ako pri hiphope. A čo je najlepšie? Že pomaly začínam rozumieť textom! Áno je to tak. Chce to síce veľa vypočutí, ale postupne sa na mňa chytajú anglické texty a jednotlivým songom začínam rozumieť. A to je pri rape dosť ťažké. Samozrejme je to stále v zárodkoch, ale je to super znamenie. Neviem čo som týmto chcel povedať. Asi len, že milujem hiphop. Možno viac ako ktorýkoľvek iný žáner. Nemám rád lúzrov ktorý ho odsudzujú. Choďte do riti. Nemám rád nikoho kto odsudzuje dychovku lebo ju riadne nepozná. Keď tomu nerozumiem, tak do toho nepchám prsty. Rozumiete čuráci?  Ani neviete čo vám všetko hiphop dal. Nikomu nehovorím, že hiphop musí mať rád. Samozrejme nechcem hejtovať ani nič. Pustime si radšej pesničky. Viva la hiphop.

na túto pesničky pri hiphopovom výbere nemožem zabudnúť. Trosky – projekt ktorý sa Vecovi ešte nepodarilo prekonať. Sorry 😀

Ďalšia klasika. Najčastejšou výčitkou súčasnému rapu je text. Skritizujte toto.

Klasika. Nedávam tu nič iné, len to čo klasikou je alebo bude. Nedá sa nemať rád.

Nuž, dosral si to ty debil. Ale kedysi to bolo fajn.

Madlib+DOOM – Killer combo

Nie vždy tam musia byť aj slová.

Moja najnovšia láska.

Iné dimenzie.

Legendy.

Madlib.

Dilla.

Ďalší legendárny album.

A ďalší legendárny projekt.

Ako by sme mohli zabudnúť na DJa Shadowa.

Madlib si zaslúži až dva beaty :)

Onra – dar od mojho brata.

Jeden z posledných favoritov.

a nakoniec herbaliser.

Pochopte, mohol bych to robiť naveky. A aj budem. Dokedy všetci čo čítajú tento blog nebudú mať radi hiphop :). Na dnes však stačilo. Pohov.

One thought on “Sobotňajšia selekcia nr.6

  1. Čakám na deň, naša modla, kedysi. Vraveli sme si ako je to o nás. Súhlasím že Trosky nič neprekoná, aj keď Vecov solový projekt teraz a nový album je tiež veľmi fajn. A tak všeobecne super selekcia, niečo poznané niečo nie. Onra sa mi páči :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *