Sobotňajšia selekcia nr.5

cole1

Tento článok používa masívnu hyperbolu. Nedoserte sa z toho prosím.

Je to tak. Uplynulo 7 dní a je tu ďalšia sobotňajšia selekcia. Poviem vám to narovinu, tí čo majú radi iba elektronickú hudbu sa dnes veru ani nemusia namáhať. Nie, že by tu nebola, ale dnes bude viac živého. Živého ako mäso ktoré mi visí z rany na ruke. Ešteže tu nie ste inak by ste si mohli overiť, že vás klamem. A ja chem pôsobiť dôveryhodným dojmom. Viete, ja už som dospelák. Nie, žiadny dospelák s detskou dušou. Skutočný dospelák. Sprchujem sa každý deň, používam voňavku a dbám na hygienu. Nie sú toto znaky správneho dospeláka? Takisto som pribral, ako všetci ktorí majú okolo 25. Mám za sebou už pár pohovorov. Skrátka poriadny dospelák. Chcel by som sa vrátiť, ale už to nejde. Nával povinností, pocit zodpovednosti, nutnosť riešiť problémy. To všetko spolu s nevlastnením stámiliónov eur mi neumožňuje prežívať svet cez oči dieťaťa. Na druhej strane, deti mám rád. Rád sa na ne pozerám, sú zlaté. Bože! Pedofil, on je pedofil! Sklamem vás. Nejaké sexuálne úchylky nemám. Som viacmenej iba rasista. Poviem to na rovinu. Belosi stoja za hovno. Už od mala (12 rokov) som chcel byť černoch, neviem prečo, ale páči sa mi ako rozprávajú, páči  sa mi ich farba kože, keď sú uvoľnený sú koolovejší ako belosi, majú príjemné nenútené správanie a bla bla bla. Takisto  majú unikátny zmysel pre hudbu.

Tak veľa hudby je ovplyvnenej černochmi a afroamerickou kultúrou vôbec. Čo máme my belosi v 20. storočí? Niečo by sa našlo. Sme dobrý v rocku, máme príjemne priteplené pop rockové kapely, v tom určite vedieme. Aj swing má možno pôvod v belošskej obci, ale ťažko povedať. Metal tiež nie je zrovna dominantou černochov, to sa musí nechať. Klasická hudba – áno, celkom sa snažíme, asi prevládame, aj keď sú tam možno sily vyrovnané. Ale zoberme si inováciou. Rátajte so mnou – House + Techno – začiatok v černosských komunitách. Gospel – check. Jazz – check. Soul + R’n’B – check. Hiphop – check. Dubstep – okej, tu je to tak napolovicu. Afrobeat – chceck. Funk – check. Disco – check. Áno, je to smutné. Ale môžeme sa utešiť, stále máme tie gitary… až na to, že Jimmy Hendrix. Latinskú Ameriku za belochov teda rátať nemienim, dajte pokoj. Ak by som ju zarátal, boli by sme na tom ako tak dobre. Na druhej strane, zabudol som napr. na punk, kraftwerk, máme beatles, a je pravda, že techno je v súčasnosti viacmenej belošský žáner. Ale Juke, ale Trap. Mladé nové štýly, a opäť je epicentrom tohto diania černošská kultúra. Avantgarda – okej, tam sa držíme, škoda že zaujíma iba pár šialencov. Noise detto. Stačí keď sa pozrieme na hitparády a pop. Justin Timberlake – produkcia Timbaland. A tak je to všade. Rebríčkom dominuje černošská hudba. Aspoň posledných pár rokov. Ideálny príklad je nový Justin Timberlake. Veď to s belochmi nemá nič spoločné. Prepáč Adele a prepáčte britské gitarové kapely. Skrátka sa nechytáte. Amerika je väčší a mocnejší trh. A amerika je Beyonce, Jay Z, Lil Wayne. Takže sa strčte. Černosi nás proste v minulom storočí hudobne rozdrtili. Povedal by som, že je načase im to vrátiť v tomto storočí a pochlapiť sa. Ale nie. Nechcem to. Mne sa situácia páči, aspoň zatiaľ. Černošská hudba je mi bližšia, aspoň nateraz. Tým som len chcel povedať, že si tu dáme troška dobrej černošskej hudby.

Nevie mi niekto povedať prečo je táto pesnička tak úžasná, že z desiatich vypočutí mám pri nej chuť plakať 5 krát od nádhery? Ak viete, dobre pre vás. Lebo ja viem. Ďakujem Theo Parrish.

Tony Allen, veľmi podceňovaný hudobník, v podstate jedna z hlavných figúr pri zrode afrobeatu.

Ibi Maiga, jeden z pionierov černošskej hudby na slovensku.

James Brown – má zmysel niečo písať?

Heatwave – moji favoriti, vidím bieleho bubenníka? 😀

Juan Atkins, techno pionier

Coleman Hawkins, jedna z najvýraznejšéch postáv blues

Nat King Cole, ďalší z mojich favoritov

Moj milovaný Fela

J Dilla, legenda už za života, jedna z najvýznamnejších hiphopových osobností všetkých čias

Erykah Badu – Soul sista

Flying Lotus – Jeden z najvýraznejších hudobníkov posledných rokov

Wu tang clan, legendy

Grand Wizard Theodore – hovorí vám niečo pojem scratchovanie?

 

Prestanem už radšej, nech nemám pocit, že moja rasa je dobrá akurát tak na vraženie ľudí v masovom merítku. Fňuk.

3 thoughts on “Sobotňajšia selekcia nr.5

  1. Veľmi pekný článok, a veľmi pekná hudba. Len doplním, že jedinečná príležitosť vidieť jedného z “uverejnených” hudobníkov bude na Pohode. Just so you know…
    A vďaka za nové objavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *