Kazety dnes

1218_bg

Kazety. Magické médium. Hneď vás ovejem závanom nostalgie.

tapes2 cassette-tapes

Kazety boli a sú kúzelným médiom. Pamätáte sa? Internet bol ešte iba našim tajným snom, ak vôbec, a rádio bolo jedným z mála zdrojov hudby. Väčšina z nás boli deti a tak nám ani nevadilo, že tá hudba bola o ničom. Boli sme skrátka očarený tým, že stiskom jedného tlačítka sme mohli nahrať to čo práve hrali v rádiu a púšťať si to dokola a dokola. Občas sa páska zadrhla, bolo treba prehadzovať strany atď. Ceruzka bola vtedy jedným z najlepších priateľov. Sám si pametám ako sme mali mikrofón zapojený do super rádia ktoré tato doniesol z Talianska a nahrávali sa na pásku. Aký som len z toho bol nadchnutý. Nechápal som ako je to možné, ale bol som tým fascinovaný.  A potom bam, cédečká, počítač, internet, mp3, pár rokov puberty kedy ma nič nezaujímalo a šup, zrazu mám 24. A po kazetách už nikto ani neštekne. Keby len po nich. Cédečiek s napáleným a občas aj originálnym obsahom som vyhodil desiatky, o dévedečkách ani nehovorím. Pravdepodobne sa vám doteraz niekde doma povaľuje stoh zaprášených kaziet a smutných cédečiek, ktoré ostali v tieni času.

Ale! Nie sme tu predsa nato aby sme plakali nad tým čo bolo. Skúsme sa sústrediť na to, čo je.

Cassette_Tape_Stickers_by_isaacwilson cassettes

Kazety. Kazety nie sú mŕtve tak ako si väčšina ľudí myslí. Kazety žijú viac ako kedykoľvek od nástupu CD. A nemyslím tým tú českú kapelu. Myslím to médium s točiacim sa kotúčom magnetickej pásky. Po nástupe internetu sa hudobnej komunite naskytli oveľa väčšia možnosti, čo viedlo nielen k zvýšenému predaju médii ako vinyl, ale takisto aj k zmŕtvychvstaniu kaziet. DIY komunita videla v kazetách unikátnu príležitosť ako vyniknúť a distribuovať svoju hudbu. A mnohým ľudom to prišlo cool. A tak sa táto idea rozširovala reťazovou reakciou. Začalo vznikať mnoho labelov, ktoré začali distribuovať kazety. Niektorí zašli ešte ďalej a založili si vydavateľstvá ktoré distribuovali svoju hudbu takmer výlučne na kazetách.  Rád by som tu dnes spomenul tri vydavateľstvá, ktoré svojim dôrazom na originalitu spojenú s odvahou experimentovať hrdo hája farby kaziet. Dovolím si tvrdiť, že tieto vydavateľstvá sú jedny z najzaujímavejších na svete pre každého, kto sa neobmedzuje a rád si vychutnáva hudbu, ktorá sa nebojí ísť za hranice toho čo je väčšinou mainstreamom prijímané  ako akceptovateľné.

Začnem s Leaving Records. Kalifornský label založený Matthew Davidom, ktorého mnohí z vás poznajú z Flying Lotusovho labelu Brainfeeder, kde mu vyšiel debutový album Outmind. Toto bol jeden z prvých kazetových labelov na ktoré som v živote  natrafil a dlhú dobu to bol môj snáď najobľúbenejší a najviac sledovaný label. Postupom času začalo byť spektrum hudby ktorú vydávali širšie, no stále môžeme povedať, že dominantným žánrom na ich kazetách je hiphop. A tým nemyslím Kanye West style hiphop, ale poriadnu abstraktne undergroundovú nálož v podaní umelcov ako napríklad Ras G, Dem Hunger (teraz Wanda Group), Dak a rôzne jeho sideprojekty, Matthewdavid a iní. V poslednej dobe label nie až taký aktívny, no stále sa tu sem tam niečo urodí a väčšinou to stojí za to. Na konte už majú aj zopár vinylov, ako napríklad ukážkovo dobrý album Tragedy od fantastickej Julie Holter. Vydaním vinylov však neopúšťajú vody kazetovej kultúry, čoho dôkazom je trebárs side projekt Rasa G-ho, El Aylien, alebo sampler labelu v spolupráci s ďalším kultovým kalifornským labelom Stones Throw. Skrátka a dobre, ak vás nejaká hudba na ich stránke zaujme, definitívne vám doporučujem sledovať čo ďalšieho pre nás prichystajú, nakoľko je to podľa mnňa stále jeden z najviac forward thinking labelov na celej planéte.

http://leavingrecords.com/

Druhý label na holenie je Opal Tapes. Opal Tapes sa už raz na tomto blogu objavil, no kvalita ktorú vydáva si rozhodne zaslúži viac chvály. Nebudem sa hrať na mudrca a tváriť sa, že o tomto vydavateľstve viem mnoho. Neviem takmer vôbec nič. Zakladateľom je Stephen Bishop, ktorý na labeli vydáva pod aliasom Basic House. Na kazetách môžeme nájsť predovšetkým dva protichodné štýly – na jednej strane je to beatovo orientovaná hudba pomerne silne ovplyvnená technom a housom, a na strane druhej sú to väčšinou bezbeatové synťákové experimenty. Nejde rozhodne o label kde by bola čistota nahrávky prioritou a tak tu nájdeme aj veľké ovplyvnenie noisovou kultúrou. Niektoré kazety úspešne spájajú dva primárne smery labelu a obsahujú ako beatové pasáže, tak aj syntetizátorové atmosféry – pekným príkladom takéhoto releasu je kazeta Untitled od Huerco S obsahujúca 3 kratšie beaty, a jednu 20 minútovú syntetizátorovú epopeju, ktorá čo do svojej zdanlivej nemennosti pripomína The Force od New World Aquarium a milión iných pesničiek. Táto ma napadla len preto, lebo som niekde tuším počul, že Huerco S. je nový alias práve NWAQ. Label sa stal undergroundovou senzáciou a nevyzerá to tak, že by sa v najbližšej dobe hodlal zastaviť v ceste za úspechom, ktorý mu oprávnene patrí. Určite sa tento rok oplatí sledovať. Takisto majú fantastickú estetiku obalov. Posúďte sami.

http://opaltapes.bandcamp.com/

3137287206-1

huerco

tuff sherm

4265564992-1

Posledným zástupcom z rád vydavateľstiev, ktoré podľahli kazetovej kultúre je NNA Tapes. Vôbec najstarší z troch spomínaných, bol založený v roku 2008. Viem o ňom ešte menej ako o Opal Tapes :D. Nechajme teda hovoriť hudbu. Väčšinu umelcov na tomto labeli ani nepoznám a to je vždy známka niečoho dobrého. Ak však už niečo poznám tak to definitívne stojí za to. NNA Tapes mi priniesli napríklad Co-La, čo je jeden z mojich obľúbených umelcov z posledných 2-3 rokov. To isté sa dá povedať aj o Wanda Group a Julii Holter. Ďalšie známe mená sú napríklad Dolphins into the future (brilantný názov, skvelá hudba), Onethrix Point Never, Nate Young, Laurel Halo a iní. Podobne ako Leaving Records aj NNA Tapes v poslednom čase začali vydávať aj vinyl, ale stále ostavájú verný aj kazetám. Takisto by som rád vyzdvihol fantastickú a jednotnú estetiku grafického spracovania kaziet i vinylov.

http://nnatapes.com/

Títo traja zástupci sú jedny z mnohých, ktorým kazetová kultúra neostala iba spomienkou alebo kopou bordelu v garáži. To ma teší. Čo ma teší ešte viac je fakt, že ide o špičkové vydavateľstvá ktoré posúvajú hudbu ďalej a dávajú šancu umelcom, ktorí si to skutočne zaslúžia. Buďme zato radi. A keď sa vás nabudúce niekto opýta na kazety, nebojte sa a povedzte, že je to kool médium, ktoré žije aj teraz. Argumenty už máte.

Všetky obrázky použité v tomto článku mi nepatria a ďakujem tým. ktorým som ich ukradol. 

One thought on “Kazety dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *