Profil: Piero Umiliani

Piero Umiliani

Kto sa dočíta až na koniec, môže si tam stiahnuť nejaké Pierove albumy.

Piero Umiliani je jedným z najdôležitejších skladateľov 20. storočia. Narodil sa vo Florencii, roku páně 1926. Už v piatich rokoch sa dostáva k pianu. Hudba ho evidentne fascinuje, no čo ho dostane ako prvé je jej počúvanie. Zamiluje sa do amerického jazzu a do černošskej hudby vôbec. Tá však nie je až tak ľahko zohnateľná, či už v obchodoch, alebo v rádiách, a tak je Piero nútený počúvať švajčiarske národné rádio kde je každý večer venovaná polhodinka Dukeovi Ellingtonovi. Píše pre noviny a dostane sa do problémov keď v jednom článku velebí americký jazz, pretože ten je v tej dobe považovaný za hudbu pre “negrov”. Písať ho evidentne baví a rád by písal viac, druhá svetová vojna ho však v tomto značne obmedzí.

Piero Umiliani
Piero Umiliani

Môj dejepisár na strednej (týmto ho pozdravujem) ma naučil okrem iného aj takýto náhľad na dejiny – dejiny sú klbko spojitostí, následkov a príčin ktoré spolu vytvárajú nejaký príbeh. A dejiny sú aj to, že v 1944 sa  v Taliansku vylodili spojenci, čo znamelo nielen vydýchnutie pre taliansky ľud, ale takisto aj uvoľnenie kultúrnej bariéry ktorá blokovala jazz v Taliansku. Množstvo američanov sa drasticky zvýšilo a priniesli so sebou i svoju kultúru. Pierov život sa zrazu otočil iným smerom. Našiel si prácu ako pianista v klube ktorý navštevovali predovšetkým američania. Na popud svojich rodičov doštudoval právo, no v skutočnosti sa videl úplne inde. V roku 52 doštudoval konzervatórium a jeho cesta hudobníka sa mohla začať. Dobré vzťahy s američanmi, a počúvanie americkej hudby formovali jeho kariéru viac ako čokoľvek iné. V 1951 odchádza do Milána, kde nahráva prvé dve bebopové platne v Taliansku. Tieto platne boli v nízkom náklade, a určite ich už len tak nezoženiete – tvoria dôležitú časť talianskej hudobnej histórie a tak sa ich nejaký zberateľ len tak nevzdá. V 1954 Piero s niekoľými priateľmi odchádza do Nórska, kde pobudnú pol roka (hrávajú po kluboch) a nadobudnú tam niečo čo by sme mohli nazvať zárodok slávy.

soliti_ignoti_vittorio_gassman_mario_monicelli_024_jpg_ckgu

Po pol roku sa vracia späť do Florencie, no netrvá to dlho a presídli do hlavného mesta talianskeho filmu – Ríma. Tu sa začína jeho spolupráca s režisérmi. 1958 – Mario Monicelli ho požiada o soundtrack k filmu I Soliti Ignoti – prvý taliansky jazzový soundtrack. Film je nominovaný na oscara a hoci ho nezíska, Pierov kredit značne stúpne a tak nemá problém zohnať prácu. Nasleduje spolupráca s množstvom uznávaných umelcov medzi ktorými nechýba napr. Pier Paolo Passolini a to už je čo povedať. Začína sa takisto jeho kariéra v televízii pre ktorú v priebehu svojej kariéry vyrobí desiatky platní library music. V 1964 získa cenu talianskych kritikov za najlepšiu taliansku jazzovú platňu roka a v tom istom roku si zakladá vlastný label Omicron. Hviezda je narodená.

Druhá polovica 60.tych rokov sa nesie v znamení spolupráce s takými režisérmi ako Mario Bava, Giorgio Capitani a Luigi Scattini – filmy ako Cinque Bambole per la Luna d’Agosto, La Ragazza dalla Pelle di Luna a Svezia, Inferno e Paradiso – pre tento film zloží asi jeho najväčší hit – Mah na Mah na. Ten v 69tom do svojej Muppet Show ako úvodnú znelku použije americký komik Jim Henson, vďaka čomu sa pieseň stane populárnou po celom svete. V priebehu rokov vznikne gazilión rôznych verzií tejto piesne, no originál môžme nájsť práve na soundtracku k filmu Svezia, Inferno e Paradiso. Piero ďalej pokračuje v spolupráci s televízou a rádiom. V televízií  má vlastnú show Moderato Swing pomocou ktorej sa mu úspešné darí propagovať jazzovú hudbu v talianskych domácnostiach (ach to boli časy, preklínam ťa 21. storočie 😀 ). Okrem iného pracuje aj pre divadlo. V 1982 sa po vzore Duka Elingtona rozhodne koncertovať s big bandom, no táto idea má pomerne krátku trvanlivosť  a skončí s ňou skôr ako by si ľudia želali.

V 1984 dostane pri návrate z televízie mŕtvicu. Vyzerá to, že jeho kariéra je u konca, no nakoniec tomu tak nie je. Podarí sa mu zotaviť a spraví ešte nejakú muziku. Vďaka popularite u osobností ako je Quentin Tarrantino a iné popkultúrne hviezdy sa jeho hudba stane ešte populárnejšou ako bola, a užíva si zaslúženej slávy až do roku 2001 kedy k smútku všetkých zomiera. Zostalo tu po ňom veľa. Za život spravil viac ako 150 soundtrackov (!!!) a to nepočítame prácu pre televíziu, soundtracky dokumentov a prácu pre divadlo. Dovolím si povedať, že po zarátaní tejto práce by sa číslo asi zdvojnásobilo. Piero bol veľkým zberateľom nástrojov a začiatkom 70tych rokov ako jeden z prvých talianov experimentoval s Moogom (syntetizátor) – tieto kompozície sa pochopiteľne nestali až také populárne, no to nesvedčí o ich kvalite, ktorá je na úrovni jeho práce vo filme. Jeho prácu samplovalo množstvo umelcov, ktorý sa  mi tu nechcú menovať, no sú to pomerne veľké mená ako Dj Spooky alebo Cinematic Orchestra. Čo som chcel týmto článkom povedať je to, že Piero Umiliani je nevyhnuteľnou súčasťou hudobného vzdelania a treba sa mu venovať. A tak nedovoľte pravopisným chybám v tomto článku a jeho celkovej amatérskosti aby vás odradili od naštudovania aspoň zopár albumov Maestra Umilianiho.


Rozhodol som sa tu zanechať aj nejaké Pierove albumy na stiahnutie – sú to staré albumy a pochybujem, že niekto z nich ešte profituje. To je aj dôvod prečo ich sem dávam, netreba dúfať, že sa tak stane aj s ostatnou hudbou ktorá sa tu vyskytne. No nikdy neviete. Ide o náhodný výber, linky nie sú moje, takže môžu byť kedykoľvek zmazané, doporučujem ich stiahnuť čo najskôr. Tento výber nie je reprezentatívny, ide iba o malú ukážku Pierovho talentu, akýsi teaser, ktorý vás má navnadiť na podrobnejšie preskúmanie Pierovej kariéry. Môžete mi nechať koment akéhokoľvek charakteru, budem rád. Papa.

Piero Umiliani – Continente Nero : http://www.mediafire.com/?iu3eymgmmuy

Tieto linky iba kopírujte lebo mi ich nejde hypertextnúť.

Piero Umiliani – Percussions : https://rapidshare.com/#!download|966p6|364482981|Umi_Percu.rar|72824|0|0

Piero Umiliani – La ragazza dalla pelle di luna : https://rapidshare.com/#!download|929p7|98274698|La_Ragazza_Dalla_Pelle_di_Luna.rar|98756|0|0

Piero Umiliani – L’Arcangelo (1969) :

https://rapidshare.com/#!download|613p10|232679482|L_Arcangelo.rar|70300|0|0

Sťahujte rýchlo a učte sa, lebo už nebude možnosť :)

2 thoughts on “Profil: Piero Umiliani

  1. Pekny clanok, mam rad slovo gazilion.
    Co ma velmi zaujalo je spojenie hudobnej a filmovej produkcie. Z textu mi pride, ze Pierovi velmi pomohlo preslavit sa najma vdaka soundtrackom a to mi pride v porovnani s dnesnou dobou dost zaujmave. Myslim tym, ze dnes by sa to asi takymto sposobom dalo tazsie.

    1. To by bolo na zaujímavú debatu, vzťah soundtrackového sveta a sveta bežnej hudby sa pomerne zmenil od tých čias keď mal piero najväčšiu slávu. Je to však iné, tie svety sú viac oddelené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *